Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-598/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-598/04
Data
2004.12.30



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy otrzymując faktury dotyczące zakupu usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w okresie po miesiącu w którym przypadał termin płatności, może dokonać obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres w którym wpłynęła faktura czyli w miesiącu po terminie płatności jak i w miesiącu następnym?


Wnioskująca podnosi, iż faktury za w/w usługi wpływają do Spółki najczęściej przed miesiącem, w którym przypada termin płatności i wówczas, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenie podatku należnego następuje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności lub w miesiącu następnym. Zdarza się jednak, że faktury za wymienione usługi Spółka otrzymuje po miesiącu, w którym przypadał termin płatności.

Zdaniem Wnioskującej, prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje zarówno gdy fakturę dokumentującą wykonanie usługi Spółka otrzymała w miesiącu następującym po miesiącu, w którym przypadał termin płatności jak i w rozliczeniu za kolejny miesiąc.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 19 ust.13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

a) dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,

b) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,

c) świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 przywoływanej ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (ust. 11 art. 86 w/w ustawy).

W świetle przepisów art. 86 ust. 13 przywoływanej ustawy podatkowej, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z powyższych regulacji wynika jednoznacznie, iż dla dostaw towarów i usług określonych w przepisach art. 19 ust. 13 pkt 1 w/w ustawy, określono odmienny od zasadniczego okres, w którym może nastąpić odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie tych usług. Zatem, jeżeli faktura za w/w usługi zawiera informację, jakiego okresu dotyczy to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, lub za okres następny.

W sytuacji przedstawionej przez Spółkę, jeżeli otrzymanie faktury nastąpi w miesiącu następnym po miesiącu w którym przypadał termin płatności to, w świetle wyżej cytowanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego za w/w usługi przysługuje w miesiącu otrzymania faktury (jeżeli jest to miesiąc następny po terminie płatności). Jeżeli jednak podatnik nie dokonał odliczenia w powyższych terminach, może odliczyć podatek naliczony z powyższych faktur, na mocy art. 86 ust. 13 w/w ustawy podatkowej, wyłącznie poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego tj. w miesiącu w którym przypadał termin płatności albo w miesiącu następnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj