Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/117-3/GW/04
z 24 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/117-3/GW/04
Data
2004.12.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik kupuje towary w postaci zmielonych butelek ze sztucznego tworzywa tzw. pet flakes na Litwie, dalej przez port Kłajpeda wysyła towar do Chin. Faktury z Litwy przesyłane są do Polski (zakup towaru), a następnie Podatnik wystawia fakturę dla odbiorcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Towar nie dociera do Polski, z pominięciem terytorium kraju jest eksportowany do Chin. Na potwierdzenie faktu wyjścia towaru z terytorium Unii Europejskiej wystawiany jest konosament. W związku z powyższym pyta czy ma obowiązek naliczyć podatek VAT od zakupu towaru oraz od usługi transportu odbywającej się w całości na terytorium Litwy. Ponadto Podatnik pyta czy w opisanym wyżej stanie faktycznym ma obowiązek wykazać, na terytorium kraju, podatek należny od sprzedaży towaru wskazanego wyżej towaru.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Pismem z dnia 12 października 2004 r. (doręczonym dnia 14 października 2004r.) P......................... prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A.................................... zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny i treść zapytania Podatnika.

P. .................................. kupuje towary w postaci zmielonych butelek ze sztucznego tworzywa tzw. pet flakes na Litwie, dalej przez port Kłajpeda wysyła towar do Chin. Faktury z Litwy przesyłane są do Polski (zakup towaru), a następnie P.............................. wystawia fakturę dla odbiorcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Towar nie dociera do Polski, z pominięciem terytorium kraju jest eksportowany do Chin. Na potwierdzenie faktu wyjścia towaru z terytorium Unii Europejskiej wystawiany jest konosament.

W związku z powyższym Podatnik pyta czy ma obowiązek naliczyć podatek VAT od zakupu towaru oraz od usługi transportu odbywającej się w całości na terytorium Litwy. Ponadto P........................ pyta czy w opisanym wyżej stanie faktycznym ma obowiązek wykazać, na terytorium kraju, podatek należny od sprzedaży towaru wskazanego wyżej towaru.

Stanowisko Podatnika.

Zdaniem P.............................. nie ma on obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług, gdyż towar nie wchodzi na terytorium Polski. Nie ma także obowiązku naliczenia podatku od usługi transportu towaru odbywającego się jedynie na terytorium Litwy, ponieważ miejscem odbywania się transportu jest Litwa i transport rozpoczyna się na terytorium tego kraju. U Podatnika nie występuje podatek należny od sprzedaży, gdyż przy sprzedaży posiada konosament tj. dowód przesłania towaru do Chin.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego uprzejmie informuje, że treść niniejszego pisma obejmuje odpowiedzi na zapytania Podatnika w sprawie towaru (tak jego zakupu, jak i dostawy) wg następującego schematu:

  1. transakcja podatnik litewski (dostawca), P......................... (nabywca) - obowiązek opodatkowania nabycia towaru na terytorium Polski,
  2. transakcja P............................ (dostawca), podatnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (nabywca) – obowiązek opodatkowania dostawy lub eksportu towarów na terytorium kraju.

Udzielając odpowiedzi w zakresie punktu pierwszego tut. organ wyjaśnia, że zgodnie z art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W przypadku zaistnienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, stosownie do art.106 ust.7 ustawy wystawiane są faktury wewnętrzne. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że po stronie P...........................nie wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ zakupiony na Litwie towar nie jest przemieszczany na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, lecz wywożony jest poza terytorium Wspólnoty. Z uwagi na niespełnienie przesłanek pozwalających na przyjęcie, że wystąpiło nabycie wewnątrzwspólnotowe Podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej i opodatkowania tej transakcji na terytorium kraju.

Wypowiadając się w zakresie punktu drugiego tut. organ informuje, że w myśl art.22 ust. 1 i ust.2 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (...). W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czy towar jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana tylko dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie. W przypadku takim, w myśl art.22 ust.3 ustawy dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Stosownie do art. 2 pkt. 8 ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art.7 ust. 1 pkt 1 – 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu (eksport bezpośredni), lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu (eksport pośredni).

Powyższe oznacza, że nie powstanie u Podatnika, na terytorium Polski, obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu dokonanej - na rzecz podatnika ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - dostawy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest okoliczność, że miejsce świadczenia dla dokonywanej przez P......................... dostawy towarów nie znajduje się na terytorium kraju (Polski). Nie wystąpi także na terytorium Polski eksport towarów, ponieważ towar nie jest wywożony z terytorium kraju, lecz z terytorium Litwy. W konsekwencji transakcja pomiędzy P. ......................., a odbiorcą towarów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Odpowiadając na pytanie Podatnika w sprawie obowiązku opodatkowania na terytorium kraju usługi transportu towaru wykonanej w całości na terytorium Litwy Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu uprzejmie wyjaśnia. Zgodnie z art.27 ust. 2 pkt. 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art.28. Art.28 ustawy - w sprawie Podatnika występującego z zapytaniem - nie znajdzie zastosowania, dotyczy bowiem wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów tj. takiej usługi transportu towarów, której rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym cały transport odbywa się na Litwie. Powyższe oznacza, że miejscem świadczenia tej usługi jest terytorium tego państwa. P. ............................. z tytułu zakupu usługi transportu, dla której miejscem świadczenia jest terytorium Litwy (odbywa się w całości na terytorium tego państwa) nie będzie miał obowiązku wykazania należnego podatku VAT na terytorium kraju (transakcja ta winna zostać opodatkowana na Litwie wg zasad w państwie tym obowiązujących).

Jednocześnie tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie – jedynie w opisanym przez Podatnika Stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany – po jej udzieleniu – przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego informacja ta nie będzie mieć zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj