Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US-36/2CF/415/IP-117/04/JB
z 11 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-36/2CF/415/IP-117/04/JB
Data
2005.01.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rozłożenie na raty
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
1. W którym roku przysługuje mi odliczenie z tytułu zakupu wełny mineralnej dokumentowanego fakturą wystawioną w dniu 30.12.2003 r., jeżeli płatność za tę fakturę nastąpiła w styczniu 2004r.?
2. W którym roku przysługuje mi odliczenie z tytułu zakupu materiełów budowlanych na raty, w przypadku, gdy faktura z zakup materiałów wystawiona została w lipcu 2003 roku, a okres spłat za fakturę rozłożony jest na 12 miesięcy?


Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 06.12.2004r. stanu faktycznego wynika, że od roku 1997 korzysta Pani z "dużej ulgi budowlanej" z tytułu budowy domu. W grudniu 2003r. zakupiła Pani wełnę mineralną, na którą w dniu 30.12.2003r. wystawiona została faktura VAT. Towar otrzymała Pani w grudniu 2003r., natomiast płatności za tę fakturę dokonała Pani w miesiącu styczniu 2004r. (dowód wpłaty KP z 09.01.2004r.). W piśmie zajęła Pani stanowisko, że odliczenie z tytułu w/wym. zakupu przysługuje w roku, w którym poniesiony został wydatek, czyli w roku 2004 -zgodnie z terminem płatności za fakturę.
Odnośnie zapytania wymienionego w punkcie 2 stan faktyczny przedstawiła Pani nastepująco: W lipcu 2003 roky dokonała Pani zakupu w systemie ratalnym materiałów budowlanych. W lipcu 2003r. wystawiono również fakturę potwierdzającą dokonaną sprzedaż. Płatność za zakupiony towar następuje w 12 miesięcznych ratach.
W złożonym zapytaniu wyraziła pani stanowisko następujące:
1. Jeżeli umowę ratalną podpisałam bezpośrednio z firmą, od której zakupiłam towar i miesięczne raty wpłacałam na konto tej firmy - odliczenie przysługuje tak jak w pierwszym przypadku w momencie faktycznego poniesienia wydatku, tj. 19% kwoty - 1.200 zł (6 rat w roku 2003, spłaty od VII do XIII) oraz 19% kwoty 1.200 zł (6 art w roku 2004, spłaty od I do VI)
2. Jeżeli umowę ratalną podpisałam z bankiem, który w całości ureguluje za mnie należność za towar w miesiącu lipcu 2003r., odliczenie będzie przysługiwało mi w wysokości 19% pełnej wartości w 2003r., gdyż moment poniesienia kosztu nastąpił w VII, pomimo zawartej na fakturze informacji, że jest to sprzedaż na raty.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny udziela się następującej odpowiedzi:

W myśl przepisu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) - podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków ponieisonych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.
Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszklanego. Stosowanie do ust.6 powyższego artykułu wysokość wydatków na cele określone w ust.1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym, że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Tak więc odpowiadając na zapytanie pierwsze zawarte w piśmie należy stwierdzić, iż wydatki poniesione w związku z budową budynku mieszkalnego odliczane są w roku ich poniesienia ( w przypadku Pani w 2004r.), pod warunkiem posiadania dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, oraz posiadania tytułu prawnego do tegoż lokalu lub budynku.

Odnośnie zapytania wyrażonego w punkcie 2, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym należy uznać, iż jeżeli spełnione zostały wszystkie wymogi ustawowe warunkujące możliwość skorzystania z "ulgi mieszkaniowej", to podstawę do odliczenia od podatku ponoszonych wydatków na cele mieszkaniowe stanowią faktury stwierdzające poniesienie przez podatnika wydatku z tego tytułu w pełnej wysokości wynikającej z faktury, nie zaś kwota faktycznie zapłaconych w 2003r. rat kredytu, zaciągniętego na sfinansowanie tychże wydatków. Źródło finansowanie wydatków ponoszonych z tytlułu "ulgi budowalnej" pozostaje bowiem bez wpływu na możliwość ich odliczenia od podatku dochdoowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj