Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/301-2/2004
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/301-2/2004
Data
2004.12.20



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
rozliczanie podatku od towarów i usług
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
dotyczy określania naliczonego podatku od towarów i usług w przypadku dokonywania sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, jak i sprzedaży zwolnionej od tego podatku


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 18.10.2004 r. (znak: L.dz.GK.-312/140/04) z datą wpływu 20.10.2004 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje jak niżej:

Z pisma podatnika wynika, iż w ramach prowadzonej działalności dokonuje jednocześnie sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, jak i sprzedaży zwolnionej od tego podatku. Dlatego też w celu prawidłowego określenia podatku naliczonego podatnik winien przypisać konkretne zakupy towarów czy też usług oraz związany z nimi podatek naliczony do określonego rodzaju sprzedaży (opodatkowanej albo zwolnionej od podatku). Stosownie bowiem do art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest z kolei możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot o których mowa w art. 90 ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynnościom, w związku z którymi podatnikowi takie prawo nie przysługuje (art. 90 ust. 2 ustawy).

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, stwierdzić należy, iż podatnik prowadząc jednocześnie sprzedaż zwolnioną (prawo do odliczenia podatku naliczonego), jak i opodatkowaną (brak prawa do odliczenia podatku) podatkiem od towarów i usług, zobowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, o którym mowa powyżej, podatnik zobowiązany jest stosować proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zasada ta oczywiście odnosi się do całości działalności gospodarczej podatnika, niewłaściwe jest zatem przyjęcie dla poszczególnych działów produkcyjnych czy też usługowych (w ramach działalności gospodarczej prowadzoną pod jedną firmą) innej metody rozliczania podatku VAT.

Reasumując: stanowisko podatnika dotyczące stosowania powyższej proporcji należy uznać za słuszne.

Odnośnie zapytania zawartego w punkcie 2 stwierdzić należy, iż nie ma przeszkód, aby przy prowadzeniu oddzielnej ewidencji paliwa przeznaczone na własne potrzeby, jak i do sprzedaży detalicznej były przechowywane we wspólnym zbiorniku i wydawane przy pomocy tych samych dystrybutorów.

Powyższą odpowiedź udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj