Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych
US PD/415/006/04
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PD/415/006/04
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
działalność artystyczna
działalność wykonywana osobiście
komis
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
umowa komisu


Pytanie podatnika
1. Czy osoby zajmujące się wytwórczością rękodzielniczą i artystyczną, oferując swoje wyroby za pośrednictwem kilku galerii powinny zarejestrować swoją działalność w myśl przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług?
2 .Czy umowy komisu mogą być stosowane do produktów, które są „nie używane” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług?
3. Jak należy rozumieć termin „artysta” występujący w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług?
4. Czy dopuszczalne jest prowadzenie działalności gospodarczej i niekomercyjnej działalności wystawienniczej w jednym lokalu?
5. Czy samodzielnie wykonywana działalność w rozumieniu przepisu art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów oraz art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym? Czy za taką działalność można uznać oferowanie własnych wyrobów artystycznych lub artykułów pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pytania zawarte przez panią w piśmie z dnia 14.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ustrzykach Dolnych uprzejmie wyjaśnia:

1. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zakres działalności określony w art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje praktycznie wszelką działalność, z wyjątkiem czynności wymienionych w ust. 3. Ustawa ta przewiduje także szereg zwolnień przedmiotowych i podmiotowych, obejmujących m.in. rolników, osoby rozpoczynające wykonywanie działalności, czy osiągające przychody w wysokości nie przekraczającej ustalonych kwot. W związku z powyższym obowiązek dokonania rejestracji w urzędzie skarbowym będzie dotyczył tylko tych podatników w rozumieniu omawianej ustawy, którzy nie korzystają lub nie mogą korzystać z przewidzianych w niej zwolnień. Bez znaczenia jest w tym przypadku forma prowadzenia sprzedaży – bezpośrednio przez twórcę czy tez za pośrednictwem innej firmy np. galerii.

2. Kwestie dotyczące umowy komisu zostały uregulowane w art. 765 - 773 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 765 poprzez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Powołane przepisy kodeksu cywilnego nie zawierają żadnych ograniczeń dotyczących rzeczy będących przedmiotem umowy komisu. Nie określają, że poprzez komis mogą być zbywane wyłącznie rzeczy używane lub że w tej formie niedopuszczalna jest sprzedaż wyrobów wykonanych przez komitenta. Przepisy podatkowe nie zawierają w tym zakresie żadnych odrębnych regulacji, więc do umowy komisu stosuje się bezpośrednio regulacje kodeksu cywilnego. W związku z powyższym, stanowisko wyrażone przez podatnika, że poprzez komis sprzedaje się rzeczy używane i niedopuszczalna jest sprzedaż w komisie przez osoby fizyczne swoich własnych wyrobów jest nieprawidłowe. Zadaniem tut. organu, zbywanie rzeczy poprzez komis należy traktować jako jedną z form pośrednictwa w sprzedaży, z której mogą korzystać zarówno osoby (podmioty) prowadzące działalność gospodarczą, jak i niewykonujące tego rodzaju działalności. Fakt dokonywania sprzedaży poprzez komis nie oznacza, że komitent nie prowadzi działalności gospodarczej. Sprzedający powinien rozliczyć uzyskany dochód (przychód) i opodatkować go zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

3. Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie definiuje w żaden sposób używanego w niej terminu „artysta”. Definicji takiej nie zawierają także inne przepisy podatkowe. Według słownika języka polskiego „artysta” to autor lub odtwórca dzieła sztuki. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm.) artystyczna i literacka działalność twórcza (podklasa 92.31.G) obejmuje działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak m.in. malarze, rzeźbiarze, plastycy i pozostali twórcy. W świetle przytoczonych powyżej określeń nie można stwierdzić, że artystą jest jedynie osoba posiadająca stosowne wykształcenie w tym zakresie lub mająca status twórcy nadany przez Ministra Kultury. Według tut. organu za artystę należy uznać każdą osobę zajmującą się twórczością artystyczną.

4. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.06.1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.) jednostką uprawnioną do klasyfikowania działalności gospodarczej i nadawania numeru REGON jest Główny Urząd Statystyczny. W tym miejscu możemy jedynie nadmienić, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą posiadają jeden numer REGON, bez względu na wykonywanie działalności w kilku zakresach. W ocenie tut. organu nie ma przeszkód, aby w jednym lokalu była prowadzona jednocześnie działalność gospodarcza i niekomercyjna działalność wystawiennicza. Dotyczy to zarówno działalności wykonywanej przez jednego przedsiębiorcę, jak też przez kilka, przy czym obie działalności powinny być wyraźnie wydzielone, np. poprzez utworzenie odrębnych stoisk lub boksów.

5. Artykuł 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) definiuje pojęcie podatnika dla potrzeb podatku VAT. Według niego podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zakres działalności określony w art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje praktycznie wszelką działalność, z wyjątkiem czynności wymienionych w ust. 3, które jednak nie występują w opisywanym przez panią przypadku. Ustawa ta przewiduje także szereg zwolnień przedmiotowych i podmiotowych, obejmujących m.in. rolników, osoby rozpoczynające wykonywanie działalności, czy osiągające przychody w wysokości nieprzekraczającej ustalonych kwot. W związku z powyższym obowiązek dokonania rejestracji w urzędzie skarbowym będzie dotyczył tylko tych podatników w rozumieniu omawianej ustawy, którzy nie korzystają lub nie mogą korzystać z przewidzianych w niej zwolnień. Bez znaczenia jest w tym przypadku forma prowadzenia sprzedaży – bezpośrednio przez twórcę czy tez za pośrednictwem innej firmy.

W rozumieniu ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do odrębnych źródeł przychodów należą:

  1. działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 ustawy,
  2. pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ustawy.

W myśl obowiązującej od 1.01.2004 r. definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9 ustawy. Artykuł 13 ustawy o podatku dochodowym zawiera katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wśród nich są wymienione przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej (art. 13 pkt 2).

W swoim piśmie pyta pani czy za osobiście wykonywaną działalność można uznać oferowanie własnych wyrobów artystycznych lub artykułów pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego oraz czy tego rodzaju działalność można prowadzić za pośrednictwem innej firmy np. wstawiając swoje wyroby do galerii. Przepisy podatkowe nie zawierają jednak definicji działalności artystycznej. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm.) artystyczna i literacka działalność twórcza (podklasa 92.31.G) obejmuje działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak m.in. malarze, rzeźbiarze, plastycy i pozostali twórcy. Przychody uzyskane przez twórców ze sprzedaży wykonanych przez nich wyrobów (dzieł) artystycznych można zatem uznać za osiągane z osobiście wykonywanej działalności artystycznej w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym. Nie mieści się jednak już w tym zakresie sprzedaż innych niż ww. wyrobów i artykułów, nawet jeżeli są to np. dzieła o charakterze artystycznym. Przepisy podatkowe nie zawierają także żadnych ograniczeń dotyczących możliwości zaliczenia przychodów do uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście od sposobu oferowania i sprzedaży przez twórcę własnych dzieł artystycznych. Powyższe stwierdzenia nie kwestionują faktu, że np. samodzielnie wykonywana działalność artystyczna może stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu innych przepisów, w tym także podatkowych (np. ordynacja podatkowa). Niemniej dla potrzeb wewnętrznego prawa podatkowego, w tym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawodawca dla zróżnicowania zasad opodatkowania w zależności od rodzaju wykonywanej działalności zdefiniował w nieco inny sposób pojęcie działalności gospodarczej oraz wyszczególnił jako odrębne źródło przychodów działalność wykonywaną osobiście. Dlatego też możliwe jest opodatkowanie niektórych rodzajów działalności, np. artystycznej, tak jak działalności gospodarczej lub jak działalności wykonywanej osobiście, z zachowaniem wszystkich wymogów prawnych obowiązujących dla przyjętej przez podatnika formy prowadzenia i rozliczania takiej działalności. W związku z tym nie każda tego rodzaju działalność podlegać będzie zgłoszeniu w urzędzie skarbowym w sposób określony dla pozarolniczej działalności gospodarczej.

W sprawie obowiązku wpisu określonej działalności do ewidencji działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że wyjaśnień, czy konkretna działalność wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, udzielają według swojej właściwości organy prowadzące takie ewidencje.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj