Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-793/04/CIP/01
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-793/04/CIP/01
Data
2004.07.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, czy w fakturach właściwym jest podawany adres siedziby prowadzonej działalności. Ponadto zapytuje, czy prowadzone wykłady na podstawie zawartej umowy, której wzór załączono do zapytania, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Stan faktyczny w sprawie:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę o dzieło ze szkołą wyższą na cykl wykładów dla studentów studiów podyplomowych. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa strategicznego, marketingowego oraz wyceny spółek, wykonywaną na terenie całego kraju. Adres miejsca zamieszkania Zapytującego jest inny niż adres siedziby prowadzonej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego, właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Zatem w rozliczeniach dla podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu).

Jedynie w sytuacji, gdy podatnik będący osobą fizyczną wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów, stosownie do treści ust. 2 pkt 2 w/w artykułu, właściwość miejscową ustala się ze względu na miejsce zamieszkania.

Zatem w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług podatnik będący osobą fizyczną podaje w pierwszej kolejności miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, chyba że wykonuje czynności na terenie działania dwóch lub więcej urzędów, w takiej sytuacji podaje miejsce zamieszkania.

Stosownie do § 12 ust. 1 pkt 1 i 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz towarów i usług, dla których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), wydanego na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery identyfikacji podatkowej.

Mimo, iż przepisy nie precyzują jaki adres, miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności, podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług.

W zakresie obowiązku opodatkowania zawartej umowy o dzieło na prowadzenie wykładów dla studentów studiów podyplomowych stwierdzić należy, iż stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. W myśl art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej (...).

Zatem zgodnie z zawartą przez Zapytującego umową, w której określono warunki wykonania czynności wymienionych w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności a ponadto zawarto, iż wykonanie usługi i przeniesienie praw autorskich nie nastąpi w ramach prowadzonej przez Zapytującego działalności gospodarczej, oznacza to, iż brak jest podstaw do zakwalifikowania tych czynności jako samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w związku z tym wykonywane czynności nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj