Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PD1/415-12/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/415-12/04
Data
2004.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
komis


Pytanie podatnika
Co stanowi przychód komisanta dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce działając na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie w przedstawionym stanie faktycznym dnia 20.09.2004 r. informuje:

Regulacja prawna umowy komisu zawarta jest w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) w art. 765-773. W myśl art. 765 Kodeksu Cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), każde wydanie towaru w ramach umowy komisu będzie rodziło obowiązek podatkowy VAT.
Jednakże sposób rozliczenia sprzedaży komisowej dla celów VAT nie zmienia kwalifikacji tej czynności na gruncie ustawy o podatku dochodowym. Prowadzący komis nie ponosi żadnych wydatków na nabycie towarów wystawionych w jego komisie. Faktycznie bowiem ich nie nabywa. Nie ma zatem żadych kosztów uzyskania przychodu z tytułu samego przyjęcia towaru w komis. Z takich samych powodów przychodem komisanta (dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) jest tylko część (odpowiadająca prowizji, marży) kwoty należnej, jaką płaci osoba kupująca towar w komisie, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Wobec powyższego, u komisanta kwotą należną z tytułu zawartej umowy komisu jest prowizja (marża) pomniejszona o podatek od towarów i usług.
Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów zdnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 152 poz. 1475), gdzie zgodnie z par. 3 pkt 2 cena zakupu jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku. Natomiast zgodnie z par. 3 pkt 6 tego rozporządzenia, przychodem jest przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Zatem uzyskaną prowizję pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług należy wpisać w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W kolumnie 17 (uwagi) można umieszczać specyfikację faktury na podstawie której uzyskano przychód.

Reasumując, tut. Organ stanowisko Pana wyrażone we wniosku, uważa za błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj