Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/83/WE/04
z 6 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/83/WE/04
Data
2005.01.06



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nota obciążająca
usługi spedycji


Pytanie podatnika
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym usługi spedycji w wewnątrzwspólnotowym transporcie towarów oraz międzynarodowym transporcie towarów. Zakres świadczonych przez Spółkę jako podatnika VAT usług spedycji obejmuje czynności do których odwołują się przepisy art. 794 do 804 Kodeksu cywilnego, a są to m.in.:
– wybór firm przewozowych stosownie do zakresu przejętego zlecenia na obsługę spedycyjną ładunku powierzonego przez jego nadawcę lub odbiorcę,
– korzystanie z usług przewoźników jako podwykonawców świadczących usługi przewozowe będące częścią składową usługi spedycji,
– udzielanie niezbędnych instrukcji podwykonawcom o sposobie wykonania poszczególnych zleconych im usług,
– załatwianie i wystawianie dokumentów niezbędnych dla towaru przekazanego do obsługi spedycyjnej,
– regulowanie niektórych należności przypisanych do towaru w imieniu jego nadawcy lub odbiorcy,
– kontrolowanie procesu przewozu, awizowanie samochodów w miejscu załadunku i rozładunku,
– stały kontakt ze zleceniodawcą i informowanie go o wszystkich problemach i nieprzewidzianych sytuacjach, które mają miejsce w trakcie transportu.
Niejednokrotnie samochody wykonujące powierzone przez Spółkę przewozy z winy nadawcy (lub odbiorcy) towaru przez kilka dni oczekują na załadunek (lub rozładunek). Z tytułu przestoju samochodu przewoźnik obciąża Spółkę notą. Spółka wystawia identyczną notę swojemu zleceniodawcy.
Czy zapłata za notę będzie upoważniała Spółkę do zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów oraz czy jednocześnie zapłata przez zleceniodawcę na rzecz Spółki będzie stanowiła u jej przychód do opodatkowania?


Przy wykonaniu usług spedycji w wewnątrzwspólnotowym transporcie towarów oraz międzynarodowym transporcie towarów, w przypadku ustalonej w umowie płatności za przestój spowodowany z winy zleceniobiorcy, należność ta stanowi przychód związany z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.).

Z uregulowań zawartych w prawie przewozowym, w przypadku usługi transportu towarowego, usługa jest wykonana po dostarczeniu powierzonego towaru do określonego miejsca i wydania go odbiorcy. Jeżeli zgodnie z umową, rozładunku (załadunku) dokonuje przewoźnik, to usługa będzie wykonana po wykonaniu tej czynności. Natomiast jeżeli rozładunku (załadunku) dokonuje odbiorca (dostawca), usługa przewozu zostaje wykonana np. w momencie wydania go odbiorcy. Opłata ustalona w umowie za wydłużenie rozładunku (załadunku) towaru przez odbiorcę (dostawcę) jest swoistego rodzaju karą umowną. Momentem uzyskania przychodu z tego tytułu jest, stosownie do art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy o pdop, dzień jego otrzymania.

Skoro otrzymana opłata za przestoje z jednej strony stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, to uiszczona zapłata za przestój z drugiej strony stanowi koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj