Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/94/04/GH
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/94/04/GH
Data
2004.07.30



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
pobór podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody ze stosunku pracy
składki na ubezpieczenia społeczne
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy przy zwrocie przez Zakład Ubezpieczeń społecznych w 2004 r. Spółce jako płatnikowi nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, które zostały pobrane przez pracodawcę w latach 1999-2003 i odliczone od dochodu podatników przy ustaleniu podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, Spółka będzie obowiązana do sporządzenia korekt deklaracji PIT-4 za poszczególne miesiące w okresie miesiące w okresie 1999-2003 oraz korekt informacji o dochodach i pobranych zaliczkach PIT-11?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki z dnia 2 czerwca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego (data wpływu3 czerwca 2004 r.), uzupełnione w dniu 9 lipca 2004 r., uprzejmie wyjaśnia:

Pytanie Spółki dotyczy wątpliwości, czy przy zwrocie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2004 r. Spółce jako płatnikowi nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, które zostały pobrane przez pracodawcę w latach 1999-2003 i odliczone od dochodu podatników przy ustalaniu podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych Spółka będzie obowiązana do sporządzenia korekt deklaracji PIT-4 za poszczególne miesiące w okresie 1999-2003 oraz korekt informacji o dochodach i pobranych zaliczkach PIT-11.
Zdaniem zainteresowanej Spółki należy sporządzić korekty deklaracji PIT-4 dla każdego z miesięcy lat 1999-2003; sporządzić korekty informacji PIT-11 za pojedyncze lata z okresu 1999-2003; odprowadzić do urzędu skarbowego zaległości w podatku PIT wraz z odsetkami od zaległości podatkowych zgodnie ze złożonymi korektami.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dalej updof, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Powstanie zobowiązania podatkowego w zakresie przychodów ze stosunku pracy oparte zostało na zasadzie kasowej.
Przychody ze stosunku pracy są źródłem wskazanym w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof. W art. 12 updof, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Stosownie do postanowień art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe m.in. dla pracowników stanowi przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczeni pracownicy i płatnicy składek (art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). Jak wynika z powołanych przepisów, składka finansowana przez pracownika pochodzi z wynagrodzenia oraz innych świadczeń wypłacanych pracownikowi z tytułu stosunku pracy, czyli pochodzi ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof.
Kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe sfinansowana przez pracownika, a następnie zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek) – stanowi de facto zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy. Tym samym w miesiącu, w którym kwota zwróconych składek została wypłacona pracownikowi (postawiona do jego dyspozycji), pracodawca dolicza ją do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w tym miesiącu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do postanowień art. 32 updof, oraz sporządza deklarację PIT-4 i przekazuje pobrane zaliczki do 20 następnego miesiąca – art. 38 ust. 1 updof. Zwrócone składki zostaną wykazane w informacji PIT-11 wśród innych składników wynagrodzenia ze stosunku pracy.
W zakresie obowiązku ubezpieczeń społecznych kwota zwrotu nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Powyższa treść jest zgodna z urzędową interpretacją Ministra Finansów – pismo Podsekretarza Stanu z dnia 20 lutego 2002 r. nr PB5/IMD-033-52-260/02 („Biuletyn Skarbowy” nr 2 z 2002 r., s. 11-12); wyjaśnienie dostępne jest również w internecie pod adresem: htpp://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/biuletyn_skarbowy/44.pdf

Jak wynika z udzielonej odpowiedzi, Spółka nie będzie miała obowiązku sporządzania korekt deklaracji PIT-4 dla każdego z miesięcy lat 1999-2003, oraz sporządzania korekt informacji PIT-11 za pojedyncze lata z okresu 1999-2003.
W niniejszej sprawie z uwagi na fakt, iż nie będzie podstaw do korygowania deklaracji PIT-4 i informacji PIT-11 za okresy jw., nie powstaną odsetki od zaległości podatkowych ani po stronie płatnika, ani po stronie podatników, będących pracownikami Spółki.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uważa, że stanowisko zajęte przez Spółkę jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj