Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443-298/04
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-298/04
Data
2004.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przywóz czasowy


Pytanie podatnika
Firma nabywa towary od firmy czeskiej. Towary te kontrahent czeski zakupił w USA i zadysponował przywiezienie tego towaru bezpośrednio do Polski. Towary te zostały odprawione w Polsce. Czy powyższą transakcję należy uznać za import towaru oraz czy firmie przysługuje odliczenie podatku naliczonego z dokumentu SAD dotyczącego odprawy czasowej komputera.


Odpowiadając na pismo w sprawie interpretacji przepisów z zakresu podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje:
Spółka nabyła towary od firmy czeskiej mającej siedzibę w Czechach, natomiast towary kontrahent czeski zakupił w Stanach Zjednoczonych, skąd towary bezpośrednio są transportowane do Polski.
Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.
Natomiast w myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 rozumie się prawo do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
W związku z tym, iż towary są bezpośrednio przywożone z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju mamy do czynienia z importem towarów, a nie z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Jeżeli do faktycznej sprzedaży towaru przez kontrahenta czeskiego doszło w myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy w miejscu rozpoczęcia transportu towarów tj. na terenie Stanów Zjednoczonych – to polski nabywca dokonuje importu towarów. W takim przypadku polska firma jest zobowiązana do zapłaty podatku VAT z tytułu importu towarów, natomiast żadne obowiązki z tego tytułu nie będą ciążyły na firmie czeskiej.
Natomiast jeśli chodzi o prawo do odliczenia podatku VAT z dokumentu celnego dotyczącej odprawy czasowej komputera - zasady dokonywania odliczeń i zwrotów podatku VAT zostały uregulowane w art. 86-93 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W myśl uregulowania zawartego w art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114 art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, a w przypadku importu- podatek należny z tytułu importu towarów wynikający z dokumentu celnego (art. 86 ust. 2 pkt 2).
Zgodnie z art. 19 ust. 8 i 9 ww. ustawy jeżeli import towarów objęty jest procedurą celną odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych to obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą, natomiast w przypadku odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych – obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą wymagalności dodatkowych opłat.
W przypadku importu towarów, podobnie jak w sytuacji nabycia towarów i usług w kraju przyjęto w art. 86 ust. 10 pkt 1 jako zasadę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, którego źródłem jest import towarów, powstaje w okresie, w którym podatnik otrzymał dokument celny lub zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy w następnym okresie rozliczeniowym.
Jednakże generalnej zasady dotyczącej prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (wyrażonej w ww. art. 86 ust. 1) nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (art. 88 ust. 1 pkt 2).
Jak wynika z powyższego uregulowania istotnym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi oraz możliwość zaliczenia tych zakupów do kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj