Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/15/2005
z 19 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/15/2005
Data
2005.01.19



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kwota zabezpieczenia
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy, w przypadku jeżeli spółka nie przedstawiła w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, spowoduje obowiązek podatowy w podatku VAT oraz obowiązek wystawienia faktury VAT na kwotę otrzymanej zaliczki ?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo złożone w dniu 20.12.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 20 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2–4. Jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio. W myśl art. 19 ust. 12 pkt 2 cyt. ustawy, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50% ceny oraz, gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż aby powstał obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów muszą być spełnione łącznie następujące warunki :
• musi zostać wystawiona faktura VAT dokumentująca otrzymanie zaliczki,
• dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku.

Wówczas sprzedawca ma prawo zastosować stawkę podatku w wysokości 0% jak dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przypadku, gdy wszystkie w/w warunki nie zostaną spełnione łącznie, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, gdyż jak wspomniano powyżej, nie zostaną spełnione ustawowe przesłanki powodujące powstanie tego obowiązku.

Zatem, gdy Wasza Spółka nie przedstawiła w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, bez względu na jej wysokość, nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj