Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rykach
U.S.IV-443/13/2004/Vat
z 11 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IV-443/13/2004/Vat
Data
2004.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Rykach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
telewizja


Pytanie podatnika
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Rykach jest operatorem telewizji kablowej. W swojej sieci rozprowadza kanały telewizyjne, min. nadawców nie posiadających siedziby ani miejsca zamieszkania na terytorium Polski, za które uiszcza opłaty licencyjne (w USD) zgodnie z zawartymi umowami. Jednocześnie Spółdzielnia pobiera opłaty za telewizję kablową, której odbiorcami są członkowie spółdzielni oraz inni odbiorcy.1.Opłaty za telewizję kablową pobierane od członków spółdzielni zamieszkałych w lokalach mieszkalnych zaliczane są do opłat eksploatacyjnych i są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast opłaty za telewizję kablową od lokali użytkowych i odbiorców obcych opodatkowane są stawką 7% załaczniak nr 3 ww. ustawy poz. 151);2.Do faktur wystawianych w USD należy wystawić fakturę Vat wewnętrzną w PLN, naliczyć podatek Vat 22%, ująć w rejestrze Vat podatek jako należny i naliczony.


1. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r.) zwalnia od podatku od towarów i usług czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.Jak wynika z ww. przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku tym chodzi o pokrycie wydatków za czynności, które na rzecz ww. osób realizuje spółdzielnia, pobierając w związku z tym – na podstawie statutu spółdzielni mieszkaniowej – opłaty m.in. za:eksploatację i utrzymanie ich lokali,eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni lub nieruchomości wspólnych, zobowiązania spółdzielni z innych tytułów,fundusz remontowy.W związku z powyższym czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, polegające na udostępnianiu kanałów telewizyjnych w sieci kablowej, za które to czynności zgodnie ze statutem spółdzielnia pobiera opłaty tzw. czynszowe są zwolnione od podatku od towarów i usług. Podkreślić jednak należy, że podatek naliczony związany z powyższymi czynnościami, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r.) nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast usługi polegające na udostępnianiu kanałów telewizyjnych w sieci kablowej na rzecz odbiorców innych niż wymienieni w art. 43 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług należy opodatkować stawką 7 %. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, poz. 151 załącznika nr 3 usługi radia i telewizji kablowej, podlegają opodatkowaniu według 7 % stawki Vat. Jak wynika z art. 86 ust. 1 przedmiotowej ustawy kwota podatku naliczonego obniża kwotę podatku należnego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

2. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 mara 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), przez usługę rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Z powyższej definicji wynika, że do czynności podlegających opodatkowaniu należą licencje w istocie będące odstąpieniem prawa do korzystania z konkretnego dobra. Udzielanie przez stację telewizyjną prawa do otrzymywania i rozprowadzania określonego programu telewizyjnego za pośrednictwem systemów kablowych do abonentów należy uznać za udzielenie operatorowi telewizji kablowej licencji.Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku gdy usługi udzielania licencji są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. Zatem przy nabywaniu przedmiotowych usług od podmiotu mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski opodatkowany jest polski nabywca usługi. Podatnik , który posiada zawartą z podmiotem zagranicznym umowę licencyjną przyznającą mu prawo do świadczenia powyższych usług dokonuje importu usług (art. 2 pkt 9 ww. ustawy). Na podstawie art. 106 ust. 7 w przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne, zgodnie z przepisami par. 28 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 27. 04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.971 z 2004r.).Podstawą opodatkowania (stawka 22%) przy imporcie ww. usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić (art. 29 ust. 17). Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług (art. 86 ust. 2 pkt 4).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj