Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-I-005/18/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PF-I-005/18/04
Data
2004.12.29



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bezrobocie strukturalne
podatek dochodowy od osób fizycznych
przyspieszona amortyzacja


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zastosowania podwyższonej stawki amortyzacji (o współczynniku 3) przy amortyzacji degresywnej dla gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.


Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną Panu w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 16 kwietnia 2004r. Nr PD-I-415/INT/26/AL/04, dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zastosowania podwyższonej stawki amortyzacji (o współczynniku 3) przy amortyzacji degresywnej dla gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.

Zgodnie z art. 22 k ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w przypadku używania środków trwałych, określonych w ust. 1 (tj. maszyn i urządzeń zaliczanych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych o których mowa w art. 23 ust. 3 a ustawy, w zakładzie danego podatnika położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną, których wykaz na podstawie odrębnych przepisów ustala Rada Ministrów - stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0, dokonując odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadą określoną w ust. 1 art. 22 k.

Jak wynika z przytoczonego przepisu, aby móc stosować tę metodę amortyzacji wg wyżej opisanych zasad podatnik musi posiadać zakład na terenie objętym wykazem gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym albo gmin zagrożonych recesją i degradacją społeczną.

W stanie prawnym obowiązującym w 2004r., wykaz powiatów ( gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, w których na podstawie odrębnych przepisów są stosowane szczególne instrumenty ekonomiczno - finansowe i inne preferencje w celu ograniczenia bezrobocia i jego skutków - zawiera załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym ( Dz. U. z 1999r. nr 110, poz. 1264 ze zm.) Wg wyżej wym. załącznika w województwie opolskim został wymieniony m.in. powiat brzeski, a w nim: miasto Brzeg oraz gminy : Grodków, Lewin Brzeski, Lubsza, Olszanka i Skarbimierz. Rozporządzenie to nie obejmuje zatem całego powiatu brzeskiego, a tylko wyszczególnione gminy i miasto Brzeg.

Zatem jeżeli prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakładzie położonym w Brzegu bądź na terenie wskazanych wyżej gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym może Pan, przy odpisach amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń - o których mowa w art. 22 k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stosować podwyższoną stawkę amortyzacyjną o współczynnik 3 -określony w art. 22 k ust.2 ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj