Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP-443/77/03
z 16 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/77/03
Data
2003.06.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy przy zaprzestaniu działalności


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy
zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy w związku z likwidacją działalności gospodarczej istnieje obowiązek zwrotu odliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupu samochodu ciężarowego oraz zwrotu kwoty odliczonej z tytułu zakupu kasy fiskalnej?


W odpowiedzi na Pana zapytanie zawarte w piśmie z dnia 19.05.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż od dnia 12.08.2002 r. miał Pan zawieszoną działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Dnia 05.02.2003 r. oraz 15.04.2003 r. zakupił Pan działki rolne z przeznaczeniem na działalność rolniczą. Ma Pan zamiar z dniem 20.06.2003 r. rozpocząć budowę zespołu pieczarkarni. Według Pana jest to tylko zmiana profilu prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym nie powinien Pan zwracać ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej, jak również nie powinien sporządzać remanentu likwidacyjnego.
Pytanie zawarte we wniosku brzmi, czy w związku z rezygnacją z dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej ma Pan obowiązek zwrócić podatek od towarów i usług odliczony w deklaracji VAT-7 z tytułu zakupu samochodu ciężarowego oraz zwrócić kwotę odliczoną z tytułu zakupu kasy fiskalnej.

Jak ustalono, złożył Pan w tutejszym Urzędzie druk VAT-Z o likwidacji działalności gospodarczej z dniem 19.05.2003 r., pismo z dnia 23.05.2003 r. informujące o sporządzeniu remanentu likwidacyjnego, arkusz spisu z natury na dzień zakończenia działalności oraz protokół z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej na dzień zakończenia działalności gospodarczej.

Stan opisany wyżej wskazuje, iż działalność została przez Pana zlikwidowana.

Zgodnie zatem z przepisem art. 6a ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie odrębych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Przepis ust. 1 ma zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Towarem zaś w myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają zarówno składniki majątku zaliczane u podatnika do majątku obrotowego (materiały, produkty, towary handlowe), jak i środki trwałe. Tak więc w przypadku likwidacji działalnościgospodarczej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie również samochód ciężarowy.

Natomiast w kwestii drugiego zapytania tutejszy Urząd informuje:

Zgodnie z § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

    1) zaprzestaną ich używania,
    2) zaprzestaną działalności,
    3) nastąpi otwarcie likwidacji,
    4) zostanie ogłoszona upadłość,
    5) nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans,
    6) nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

Obowiązek zwrotu ulgi, w myśl przepisu § 9 ust. 5 cytowanego wyżej rozporządzenia, powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.
Powyższy obowiązek zgodnie z § 9 ust. 6 ww. rozporządzenia należy spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za ten miesiąc lub kwartał, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 29 ust. 2c ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.

Z dokumentacji podatkowej wynika, iż z dniem 01.12.2001 r. rozpoczął Pan ewidencjonowanie sprzedaży detalicznej za pomocą kasy fiskalnej, a z dniem 19.05.2003 r. zlikwidował działalność gospodarczą. Mając zatempowyższe na uwadze ma Pan obowiązek zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj