Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/110/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/110/04
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
zwolnienia podmiotowe
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy płatnik jest obowiązany do złożenia korekty informacji podatkowej PIT-11 w związku ze składaniem przez żołnierzy zawodowych wniosków z prośbą o dokonanie takiej korekty w związku z wypłatą należności podczas przebywania poza granicami państwa na podstawie art. 21 ust. 3 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 06.12.2004 r. nr KD 1949, wyjaśnia co następuje:

Przepis § 9 ust. 1 pkt. 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1995 r. nr 35 poz. 173) obowiązujący w latach od 1995 r. do 2000 r. stanowił, że zwalnia się od podatku dochodowego należności pieniężne wypłacane żołnierzom i pracownikom cywilnym w związku z wyznaczeniem ich do składu osobowego polskiego kontyngentu wojskowego w ramach misji specjalnych organizacji międzynarodowych.
Obowiązujący zaś w latach od 2001 r. do 2002 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze. zm.) mówił, że wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom i pracownikom cywilnym jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych.

Zastosowanie powyższych zwolnień uzależnione było od spełnienia łącznie dwóch przesłanek, tj. wypłacone należności pieniężne musiały być bezpośrednio związane z użyciem wymienionych w tych przepisach osób poza granicami państwa i należności te musiały wynikać z celów określonych w zwolnieniach.
Przykładowo zwolnieniom, o których mowa wyżej podlegają należności pieniężne określone w § 3 i § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie uposażenia i innych należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa (Dz. U. z 2000 r. nr 115 poz. 1198), wydanego na podstawie art. 25 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 1992 r. nr 5 poz. 18 ze zm.), czyli:
- jednorazowa należność pieniężna po wydaniu decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami kraju,
- należność zagraniczna,
- dodatek wojenny,
- należności pieniężne z tytułu podróży służbowej odbywanej poza miejscowością, w której żołnierz pełni służbę.

Zwolnienia w/w nie mają jednak zastosowania do wynagrodzeń (uposażeń i innych należności) przysługujących z tytułu pełnienia dotychczasowych obowiązków w kraju, do których osoby skierowane za granicę, np. w celu udziału w konflikcie zbrojnym, przez cały okres pełnienia służby poza granicami państwa, zachowują prawo na podstawie § 2 cytowanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów.
W odniesieniu do tych przychodów ma zastosowanie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zgodnie z art. 32 ust. 1 i art. 39 tej samej ustawy, Wasza Jednostka jako płatnik winna pobierać zaliczki na podatek, a następnie wykazywać je w informacjach rocznych Pit-11 sporządzanych dla żołnierzy.

Jeśli zatem od uposażeń wypłacanych żołnierzom na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 r. Wasza Jednostka pobierała zaliczki na podatek dochodowy i następnie te uposażenia oraz pobrane od nich zaliczki wykazywała w informacjach rocznych Pit-11, nie ma podstaw do ich korygowania.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w latach, których zapytanie dotyczy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj