Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/42/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/42/04
Data
2004.11.23



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
dowód rejestracyjny
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Samochód Żuk rok produkcji 1993 który używam w działalności gospodarczej nie posiada świadectwa homologacji ani tez decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa, natomiast w dowodzie rejestracyjnym określona jest dopuszczalna ładowność i ilość miejsc alternatywnie {2} lub {2+6} wg. którego po zastosowaniu wzoru określonego w art. 86 ustwy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług wynika z pierwszej wersji, że jest to samochód ciężarowy, natomiast w drugiej wersji jest samochód osobowy.Czy na podstawie w/w stanu faktycznego przysługuje mi prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wg wersji drugiej. W jaki sposób należy ustalić dopuszczalna ładowność, przeliczając liczbę 2 czy {6+2}.


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.10.2004r. w sprawie udzielania informacji dotyczącej odliczania podatku VAT od zakupu paliw silnikowych do samochodu marki Żuk, który nie posiada świadectwa homologacji – Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ uprzejmie wyjaśniam:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik używa samochodu marki Żuk rok produkcji 1993 na który nie posiada homologacji ani też decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa. W dowodzie rejestracyjnym tego samochodu określona jest dopuszczalna ładowność i ilość miejsc alternatywnie 2 lub 2+ 6. Według wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli do wyliczenia ładowności przyjąć 2 miejsca to samochód ten jest pojazdem ciężarowym, natomiast w drugim przypadku jest samochodem osobowym.

Czy w przedstawionej sytuacji podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do wymienionego samochodu. W jaki sposób należy ustalić dopuszczalną ładowność, czy za liczbę miejsc przyjąć 2 czy też 8.

Podatnik stoi na stanowisku, że do wyliczenia należy przyjąć 2 miejsca siedzące, ponieważ 6 kolejnych miejsc może być wykorzystywanych sporadycznie. Na tej podstawie sądzi, że jest to samochód ciężarowy i podatek VAT naliczony przy zakupie paliwa do tego samochodu podlega odliczeniu.

Zdaniem organu podatkowego powyższe stanowisko jest błędne.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wzorem wymienionym w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy.

Według tego wzoru dopuszczalna ładowność = 357kg + ilość miejsc / siedzeń / łącznie z miejscem dla kierowcy x 68kg

Prawidłowe więc obliczenie dopuszczalnej ładowności według powyższego wzoru wymaga zastosowania przy wyliczeniu tej ładowności maksymalnej liczby siedzeń przewidzianej w homologacji dla tego typu pojazdu. W opisanym przypadku do wzoru, jako liczbę miejsc /siedzeń / należy wstawić cyfrę 8.

Ponieważ dopuszczalna ładowność samochodu określona w dowodzie rejestracyjnym / jedynym dokumencie posiadanym przez podatnika / jest mniejsza niż to wynika z wyliczenia na podstawie wzoru, to zgodnie z postanowieniami art. 88 ust. 1 pkt 3 wymienionej ustawy odliczenie podatku VAT naliczonego przy zakupie paliw do tegoż samochodu nie przysługuje.

Powyższej odpowiedzi udzielono w indywidualnej sprawie, w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązującym w dniu udzielania niniejszej odpowiedzi stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj