Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Wielkopolskim
ZP-443/17/04
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-443/17/04
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura
miejsce świadczenia usług
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
pośrednictwo
powstanie obowiązku podatkowego
prowizje
rolnik ryczałtowy
umowa komisu
umowa pośrednictwa
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
1)Zasady opodatkowania (miejsce opodatkowania, podstawa opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego) usługi pośrednictwa w sprzedaży skór zwierząt futerkowych ?
2)Zasady dokumentowania usług świadczonych przez Podatnika w oparciu o umowy giełdowe ?


ad.1) Jak wynika ze złożonego zapytania Podatnik w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przyjmuje zlecenia od hodowców zwierząt futerkowych na sprzedaż skór na aukcji w Kopenhadze i Helsinkach, zawierając umowy na dostawę skór na aukcję. Umowa zawiera opis skór (rodzaj, ilość, kod kreskowy nadany skórom w momencie przyjęcia ich od hodowcy), terminy aukcji, wysokość prowizji pobieranej przez Podatnika. Podatnik zawarł umowę na dostawę skór do sprzedaży z domami aukcyjnymi w Kopenhadze i Helsinkach. Dom aukcyjny ustala cenę wywoławczą skór i termin wystawienie ich do sprzedaży. Jeżeli skóry nie zostaną sprzedane w trakcie licytacji – pozostają do następnej. Po dokonaniu sprzedaży na aukcji, dom aukcyjny przekazuje Podatnikowi raport sprzedaży oraz kwoty uzyskane ze sprzedaży umniejszone o wynagrodzenie domu aukcyjnego. Na podstawie tego raportu sprzedaży Podatnik przesyła hodowcom rozliczenie aukcji oraz należność za sprzedane skóry. Fakturę Podatnik wystawia na uzyskaną prowizję i na zwrot poniesionych kosztów.

Zdaniem Podatnika w/w działalność należy zakwalifikować jako usługi pośrednictwa związane z dostawą towaru, opodatkowane na terytorium Polski. Za podstawę opodatkowania Podatnik przyjmuje kwotę prowizji za wykonaną usługę pomniejszoną o kwotę podatku. Natomiast obowiązek podatkowy, zdaniem Podatnika, powstaje w momencie rozliczenia się z hodowcą, zlecającym sprzedaż skór na aukcji.

W ocenie organu podatkowego w opisanej wyżej sytuacji Podatnik wykonuje usługę pośrednictwa. Nie jest ona jednak związana bezpośrednio z dostawą towarów. Zgodnie z art.27 ust.1 ustawy z dnia11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28. W opisanym przypadku będzie to zatem terytorium Polski.

W świetle obowiązujących od 01.05.2004r. przepisów w zakresie podatku VAT podstawę opodatkowania w przypadku usług pośrednictwa dla zleceniobiorcy stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku (art.30 ust.1 pkt4 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.19ust.1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14ust.6, art.20 i art.21ust.1. Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi, przy czym Podatnik winien uwzględnić także regulację zawartą w art.19ust.4, zgodnie z którym jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

ad.2) Jak wynika ze złożonego zapytania Podatnik w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przyjmuje również skóry od hodowców na podstawie umowy giełdowej. Umowa ta ma charakter umowy kontraktacyjnej. Hodowcy zwierząt futerkowych oddają skóry z przeznaczeniem do sprzedaży. Rozliczenie następuje w momencie, gdy Podatnik znajdzie nabywcę gotowego zapłacić za skóry kwotę, którą wyznaczył w umowie giełdowej hodowca. Podatnik wystawia wtedy fakturę VAT RR dla hodowcy oraz fakturę sprzedaży dla nabywcy skór. W momencie podpisywania w/w umowy hodowcy składają również pisemne oświadczenie dotyczące dostawy skór. Treść oświadczenia jest następująca: “oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym, zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.”. Ponadto znajduje się tam upoważnienie dla Podatnika do wystawiania faktur za dostarczony towar bez podpisu, imię i nazwisko oraz nazwa dostawcy i nabywcy, numer NIP nabywcy oraz numer PESEL i numer dowodu osobistego dostawcy. Podatnik przyjmując oświadczenie powołuje się na art.116 ust.4 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku umów kontraktacji lub umów o podobnym charakterze oświadczenie, o którym mowa w ust.3, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument, który powinien zawierać elementy, o których mowa w ust.2 pkt1-3 oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy.

Zdaniem Podatnika, ponieważ podstawą współpracy z hodowcami są zawierane z nimi ww umowy, jedno oświadczenie do każdej umowy sporządzone w formie odrębnego dokumentu, zawierające wszystkie elementy wymagane przez ustawodawcę w art.116 ust.4 ustawy o VAT jest wystarczające i nie ma potrzeby umieszczania oświadczenia na każdej FV RR. Ponadto Podatnik uważa, iż skoro z umów i rozliczeń z domami aukcyjnymi i umów giełdowych jednoznacznie wynika jakie faktury VAT RR i w jakich terminach powinny być wystawione przez Podatnika, jak również kto jest upoważniony do otrzymania FV RR, wymóg podpisania FV RR przez osobę upoważniona do jej otrzymania jest spełniony.

W ocenie organu podatkowego oświadczenie dotyczące dostawy skór zwierząt futerkowych sporządzone przez Podatnika nie zawiera wszystkich elementów określonych w art.116 ust.4 ustawy o VAT, tj. brakuje daty i określenia przedmiotu umowy. Zgodnie z art.116 ust.2 ustawy o VAT faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako “Faktura VAT” i zawierać co najmniej:1.)imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;2.)numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;3.)numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;4.)datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;5.)nazwę nabytych produktów rolnych;6.)jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów7.)cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;8.)wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;9.)stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;10.)kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku;11.)wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;12.)kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;13.)czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Ponadto, zgodnie z art.116 ust.3 ustawy o VAT, faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: “Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

W ocenie organu podatkowego umowa giełdowa zawierana pomiędzy hodowcą a Podatnikiem nosi znamiona umowy komisowej a nie kontraktacji. Zgodnie z art.765 kodeksu cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. W przypadku sprzedaży komisowej każde wydanie towaru traktowane jest jako dostawa towaru. W związku z tym zdaniem organu podatkowego umowa giełdowa zawarta między komitentem (hodowca) a komisantem (Podatnik) powinna być potwierdzona fakturą VAT RR, natomiast dalsza sprzedaż dokonywana przez Podatnika, powinna być rozliczona jako dostawa krajowa, zgodnie z obowiązująca stawką i na zasadach wynikających z art.19 i 30 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku o towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535).

Odpowiedzi na powyższe pytania organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj