Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-II-005/407/BL/03
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II-005/407/BL/03
Data
2004.12.14



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
prace artystyczne
rękodzieło
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy stawki podatku VAT na wyroby wytwarzane przez podatnika z masy solnej, które jak wynika z pisma podatnika mieszczą się w grupowaniu PKWiU pod symbolem 92.31.10 „prace artystyczne".


Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu precyzuje informację Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu udzieloną pismem z dnia 21.11.2003x. PP/443-33/RS/03 w sprawie stawki podatku VAT na wyroby wytwarzane przez podatnika z masy solnej, które jak wynika z pisma podatnika mieszczą się w grupowaniu PKWiU pod symbolem 92.31.10 „prace artystyczne".

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz.50 ze zm.) dla czynności wykonywanych z art. 2 ww. ustawy stosuje się podstawową, 22% stawkę podatku VAT, chyba że dotyczą one towarów bądź usług znajdujących się w wykazie towarów i usług, do których stosuje się preferencyjną stawkę podatku. W art. 18 ust.la ww. ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 1 do tej ustawy stawka podatku VAT wynosi 3 %. Załącznik ten pod poz. 29 wymienia wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego atestowane przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne ( bez wyrobów jubilerskich, złotniczych, grawerskich, medalierskich i mebli) - wyłącznie z danego grupowania. I tak jeżeli obrotem jest sprzedaż towarów sklasyfikowanych pod pozycją PKWiU ex 92.31.10-00.12 obrazy, rysunki, pastele, grafiki, plakaty, druki reklamowe wykonane ręcznie, współczesne jako, że zostały one wymienione w zał. 1 do ustawy - właściwą stawką podatkową - będzie stawka podatku VAT w wysokości 3%, ale tylko w stosunku do wyrobów atestowanych przez krajowe komisje artystyczne i etnograficzne (...). W przypadku wyrobów, które nie mają stosownych atestów obowiązującą stawką podatku VAT będzie podstawowa 22 % stawka podatkowa.

Podobnie będzie w przypadku sprzedaży innych towarów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 92.31.10 - „ prace artystyczne", które nie zostały wymienione pozycji 29 zał. 1 do ww. ustawy stawką podatkowa obowiązującą w obrocie będzie stawka 22%,jako że nie zostały one objęte preferencyjną stawką podatku VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT i jej aktów wykonawczych.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu, a zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj