Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1336/04/CIP/01
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1336/04/CIP/01
Data
2004.09.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z pytaniami:
- czy wykonywane przeze mnie usługi są usługami reklamy?
- czy jeśli uznać je za usługi polegające na reklamie podlegałyby ustawie o VAT?


Stan faktyczny w sprawie:

Pytający świadczy na zlecenie podatnika z kraju Unii Europejskiej usługi polegające na przedstawianiu i reklamowaniu określonego produktu. Usługa ta wykonywana jest w całości na terenie państwa trzeciego. Oferowany produkt zamawiany jest bezpośrednio przez kontrahenta u zleceniodawcy. Zamówienia nie mają wpływu na wynagrodzenie Podatnika.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że organ podatkowy nie jest właściwy do rozstrzygania w sprawie właściwego zaklasyfikowania do określonego symbolu statystycznego świadczonej przez podatnika usługi. Obowiązek taki spoczywa wyłącznie na wykonawcy tejże usługi. W przypadku trudności przy ustalaniu właściwej klasyfikacji można zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29, 93 –176 Łódź.

Przyjmując zatem założenie, że wykonywane przez Podatnika usługi zostaną zaklasyfikowane jako usługi reklamy należy stwierdzić, że:

Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotnym jest ustalenie miejsca świadczenia usługi. I tak stosownie do art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług reklamy na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Uwzględniając zatem powyższe oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny miejscem świadczenia przedmiotowej usługi będzie kraj nabywcy, zatem usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju nabywcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim usługi te podlegałyby opodatkowaniu, gdyby zostały wykonane w Polsce a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Stosownie do § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U nr 97, poz.971) – polscy podatnicy – o ile nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej dla danej czynności w innym kraju - mają obowiązek wystawić faktury VAT dokumentujące wykonanie takich czynności. Faktury te nie muszą zawierać stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, muszą jednak posiadać adnotacje, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę. Powinny również zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

Podsumowując, usługi reklamy o ile świadczone będą na rzecz podatnika, który posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Podatnik ma obowiązek udokumentować przedmiotową sprzedaż fakturą (opisaną powyżej). Faktura ta nie będzie ewidencjonowana w rejestrze sprzedaży VAT i wykazywana w deklaracji VAT. Podatnik jednak ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z zasadami wskazanymi w w/w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj