Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PP/443-1/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bilety
dopłata
dotacja
podatek od towarów i usług
przejazdy


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo PKS jako uprawniony przewoźnik wykonujący publiczny transport zbiorowy osób, otrzymuje dopłaty do krajowych autobusowych przewozów pasażerskich z tytułu stosowania ustawowych ulg dla pasażerów.
Rodzaje uprawnień do ulgowych przejazdów w regularnych przewozach osób oraz sposób finansowania dopłat reguluje ustawa z 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (tekst jednolity Dz. U. Z 2002 r. Nr 175 poz. 1440 z późn. zm.)
Zgodnie z art. 8a wyżej wymienionej ustawy, kwotę dopłaty stanowi różnica pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną według cen nieuwzględniających ustawowych ulg a wartością sprzedaży tych w cenach uwzględniających te ulgi. Przy określeniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług.
Do dnia 30.04.2004 roku dopłaty te pozostawały poza zakresem regulacji ustawy z 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług. Od dnia wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, tj. od 1 maja b.r., podstawą opodatkowania jest obrót (art. 29 ust. 1). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Czy w tej sytuacji podatnik powinien odprowadzić kwotę należnego podatku VAT wyliczonego "w rachunku stu" od kwoty otrzymanej dopłaty. Obrót (podstawę opodatkowania) stanowi w tym przypadku kwota otrzymanej dopłaty zmniejszona o należny podatek.


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku PPKS z dnia 4.01.2005 r. Nr PPKS - 2/226/1/2005 i dokonaniu oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:

  • stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż PPKS jako uprawniony przewoźnik wykonujący publiczny transport zbiorowy osób, otrzymuje dopłaty do krajowych autobusowych przewozów pasażerskich z tytułu stosowania obowiązujących ustawowych ulg dla pasażerów.

Rodzaje uprawnień do ulgowych przejazdów w regularnych przewozach osób oraz sposób finansowania dopłat reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.), zgodnie z art. 8a wskazanej ustawy, kwotę dopłaty stanowi różnica pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną według cen nieuwzględniających ustawowych ulg, a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi. Przy określeniu wielkości dopłaty nie uwzględnia się podatku od towarów i usług.

Do dnia 30.04.2004 r. dopłaty te pozostawały poza zakresem regulacji ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Od dnia wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług - art. 29 ust. 1 w/w ustawy.

Wątpliwość Podatnika polega na tym czy otrzymaną dopłatę do przewozów pasażerskich należy traktować jako kwotę netto, czy kwotę brutto.

Zdaniem Podatnika, kwota otrzymanej dopłaty zawiera kwotę podatku od towarów i usług. Przyjęcie interpretacji, że kwoty otrzymanych dopłat są kwotami, które nie zawierają w swojej wartości podatku VAT - jak wskazuje Podatnik - prowadziłoby do naruszenia zasady neutralności podatku od towarów i usług, zgodnie z którą podatek ten obciąża nabywcę, a nie podmiot świadczący usługi lub dostarczający towary oraz do naruszenia postanowień VI Dyrektywy. Przyjęcie takiego rozwiązania powodowałoby ponadto znaczące, niekorzystne dla przewoźników skutki ekonomiczne.

Stosownie do przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku . Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu (organu administracji rządowej, samorządowej lub organizacji społecznej) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensatę z powodu obniżenia ceny, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.

W świetle powołanego art. 29 ust. 1 w/w ustawy otrzymana dopłata do świadczonych usług przewozów pasażerskich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zgodnie z tym przepisem należy ją traktować jako kwotę brutto.

Uwzględniając powyższe tzn. że otrzymana dotacja jest kwotą brutto, kwotę podatku należy wyliczyć w nstp. sposób: podatek należny = (otrzymana kwota dotacji x stawka podatkowa) / (100 + stawka podatkowa)

Dotacja podlega opodatkowaniu taką stawką, jaką opodatkowane są towary lub usługi, z którymi ta dotacja jest związana.

Jednocześnie tut. organ zauważa, iż wskazane stanowisko znajduje również potwierdzenie w przepisach VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie za pośrednictwem tut. Urzędu Skarbowego do Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj