Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/186/03
z 31 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/186/03
Data
2003.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
łączenie spółek
przejęcie spółki
rozliczanie podatku od towarów i usług
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Kto w przypadku połączenia się dwóch spółek winien złożyć deklarację VAT-7 za miesiąc, w którym nastąpiło przejęcie?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z Państwa zapytaniem - pismo z dnia 17.11.2003 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 03.12.2003 r.):
- w jaki sposób osoba prawna przejęta w trakcie okresu rozliczeniowego (tj. w trakcie miesiąca) przez inną osobę prawną winna dokonać rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług za okres przed połączeniem,
- w którym urzędzie skarbowym należy złożyć deklarację VAT-7 uwzględniającą rozliczenie przejętej osoby prawnej - za okres przed połączeniem,
informuje, jak niżej:

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

    1) osób prawnych,
    2) osobowych spółek handlowych,
    3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych,
    wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis § 2 pkt 1 niniejszego art. 93 stanowi, iż przepis - j.w. stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

Jak wynika z Państwa pisma firma (...) Spółka z o.o. z siedzibą w Krakowie przejęła w dniu 27.10.2003 r. Spółkę (...) z siedzibą w Warszawie. Zgodnie zatem z przepisem art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - j.w. Spółka (...) z siedzibą w Krakowie stała się następcą prawnym firmy przejętej.

W związku z powyższym, Państwa firma - jako następca prawny wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejętej. Wynika z tego, iż w zakresie podatku od towarów i usług Spółka (...) z siedzibą w Krakowie ma prawo do uwzględnienia odliczenia podatku naliczonego firmy przejętej i równocześnie obowiązek ujęcia podatku należnego tej firmy w deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2003 r. - za okres od dnia 01.10.2003 r. do dnia przejęcia, tj. do dnia 27.10.2003 r.

Deklarację VAT-7 za miesiąc październik 2003 r. składa zatem - zgodnie z właściwością miejscową - Spółka z o.o (...) z siedzibą w Krakowie (tj. następca prawny). Deklaracja winna być złożona zgodnie z obowiązującym przepisem w tym zakresie, tj. zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj