Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/44/04
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/44/04
Data
2005.02.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
najem


Pytanie podatnika
Jestem wraz z mężem współwłaścicielką budynku mieszkalnego wraz z gruntem (wspólność ustawowa). Jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą czyli jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka, której jestem wspólnikiem zamierza wynająć lokal dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie lokalu, którego jestem współwłaścicielką wraz z mężem. W tym celu zamierzam zawrzeć przez pełnomocnika, który będzie reprezentował mnie i mojego męża, umowę najmu lokalu pozostającego naszą własnością ze spółką jawną, której jestem wspólnikiem. W związku z powyższym, czy będę mogła opodatkować dochody z tytułu najmu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ?


W myśl art. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) źródłami przychodów są m.in.

- osiągane przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Art. 2 ust. 1a mówi natomiast o tym, że „osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych”.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Do końca 2004 r. prawo do opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem nie przysługiwało jednak podatnikom wymienionym w art. 8 ust. 1 ustawy, czyli m.in. płacącym podatek w formie karty podatkowej, korzystającym na podstawie odrębnych przepisów z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, osiągającym w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, z tytułu działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie niektórych wolnych zawodów oraz z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Od 1 stycznia 2005 r. w wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 18 listopada 2004 r., do art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym dodano ust. 1b zgodnie z którym możliwość opodatkowania ryczałtem uzyskanych przez siebie przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Odpowiedniej zmiany dokonano oczywiście także w art. 8 ust. 1 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie wyjaśnia, że w roku 2004 zmianą objęto zasady opodatkowania ryczałtem przychodów z umów najmu zawieranych przez przedsiębiorców poza działalnością gospodarczą. Znowelizowany art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez niektóre osoby fizyczne wprowadził możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów z najmu zawieranych poza działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą opłacać ryczałt od przychodów z najmu składników niebędących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą. W tym przypadku bez znaczenia pozostaje, czy przedmiotem najmu są nieruchomości, czy inne składniki majątku. Z uwag zamieszczonych do załącznika nr 2 do ustawy wynika bowiem, że świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek nie wyłącza opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów osiąganych z tego tytułu na podstawie umów najmu zawieranych poza prowadzoną działalnością gospodarczą.

Począwszy od 1 stycznia 2004 r. świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. wyklucza możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wykazem usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania w omawianej formie objęte zostały usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU grupa 70.2). Powyższe oznacza, że jeżeli podatnik dokonał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podając jako przedmiot działalności usługi najmu zaliczone do grupy 70.2 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, osiągane z tego tytułu przychody nadal stanowią źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza, ale nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując: jeżeli spółka jawna, której jest Pani wspólnikiem zamierza wynająć lokal dla celów działalności gospodarczej, którego wraz z mężem jest Pani współwłaścicielem, a najem ten nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej to zarówno w roku 2004 jak i 2005 nie ma przeszkód do opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a cyt. ustawy, czyli 8,5% przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj