Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
POI/415/21/04
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POI/415/21/04
Data
2004.07.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pracownik
szczepienia ochronne


Pytanie podatnika
Czy usługę medyczną za szczepienia WZW A+B pracowników można uznać za koszt uzyskania przychodów?


W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 23.06.2003 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.
Art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) zobowiązuje pracodawcę do finansowania obowiązkowych badań lekarskich: wstępnych, okresowych i profilaktycznych, niezbędnych z uwagi na warunki pracy - zakres tych badań określony został w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 maja 1996 r. (Dz. U. Nr 69, poz. 332 ze zm.).
Niezależnie od obowiązków nałożonych przez kodeks pracy na pracodawców w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, obowiązek taki wynika również z postanowień ustawy o służbie medycyny pracy. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 ze zm.) pracodawcy zobowiązani są do objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników, osób pozostających w stosunku służbowym oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Zadania z zakresu sprawowania opieki zdrowotnej precyzuje art. 6 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy. W artykule tym pod literą f określono że sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi zobowiązuje do wykonywania szczepień ochronnych, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391). Załącznikiem do w/w ustawy jest wykaz obowiązkowych szczepień ochronnych, w którym zawarto także szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Reasumując, pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z finansowaniem usługi medycznej związanej ze szczepieniem pracowników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj