Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/443/3/05
z 1 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1/443/3/05
Data
2005.02.01



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
udział
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez podatnika w w/w wniosku stanu faktycznego wynika, iż:w ramach prowadzonej działalności developerskiej buduje on na własnym gruncie budynek mieszkalny (obiekt PKOB - 1122), od stycznia ubiegłego roku przyjmuje zaliczki na lokale mieszkaniowe (wraz z udziałem w gruncie przypadającym na dany lokal) na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży. Niektórzy nabywcy przed 1 maja ubiegłego roku w całości wnieśli wkład budowlany (dotyczący zarówno lokalu jak i gruntu), inni zaś tylko w części. Czy w związku z powyższym zapytuje podatnik, część wkładu budowlanego dotycząca udziału w gruncie wniesiona przed 1 maja ubiegłego roku będzie podlegała opodatkowaniu VAT w momencie sprzedaży (mieszkania wraz z przynależnym gruntem) po 1 maja 2004r Zdaniem podatnika zaliczki na udział w gruncie wniesione pod rządami starej ustawy o VAT tj. przed 1 maja 2004r nie powodują powstania obowiązku podatkowego po wejściu w życie ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r.


Powyższe stanowisko jest niezgodne z obowiązującymi od 1 maja 2004 roku przepisami regulującymi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarem jak wynika z art 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r są (...) budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) a także grunty. Przez dostawę towaru w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), a obowiązek podatkowy powstaje w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki (...) nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania ( art. 19 ust. 10).

Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Na podstawie art. 29 ust 5 powyższej ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku przeniesienia własności lokalu wraz z przynależnym gruntem, które nastąpi po 1 maja 2004r , podstawą opodatkowania jest także wkład budowlany dotyczący gruntu wniesiony przed 1 maja 2004r. (art. 29 ust. 5).Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy. W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...). Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj