Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-415/4/05
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-415/4/05
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania


Pytanie podatnika
Działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym wykreśliłem z ewidencji działalności gospodarczej w dniu 05.01.2004. W miesiącu styczniu 2004 nie osiągnąłem żadnych przychodów.
Czy osiągając ponadto w 2004r. dochody z działaności gospodarczej opodatkowane na zasadach ogólnych mogę te dochody opodatkować podatkiem dochodowym wspólnie z małżonką?


Postanowienie

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.02.2005r.,postanawia uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 07.02.2005 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie indywidualnej.

Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za nieprawidłowe.

Aby małżonkowie mogli skorzystać ze wspólnego opodatkowania swoich dochodów, określonego w przepisie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14, poz. 176, z 2000r z późn.zm.), to do żadnego z nich nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.nr 144, poz. 930 z późn.zm.), z wyjątkiem art. 1 pkt 2 tej ustawy. Wyjątek ten dotyczy osób osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W dniu 03.01.2003 roku zawiadomił Pan organ podatkowy o wyborze opodatkowania z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na 2003r. Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-3 złożonym w urzędzie skarbowym w dniu 13.01.2004r. w dziale C -informacje dodatkowe- w rubryce data zakończenia działalności, określił Pan osobiście datę 05.01.2004r. Okres od początku roku podatkowego 2004 do 05.01.2004r. należy traktować jako kontynuację działalności gospodarczej. Ponieważ zgodnie z wyżej przytoczonym art. 9 ust. 2, nie dokonał Pan wyboru innej formy opodatkowania, uważać należy, że nadal prowadził Pan działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Skoro prowadząc działalność gospodarczą w 2004 roku wybrał Pan jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonownych, to przepisy ustawy w dalszym ciągu mają zastosowanie, nawet gdy nie osiąga z tej działalności żadnych przychodów. Nie ma bowiem znaczenia, że nie osiągnął Pan przychodów podlegających opodatkowaniu, ale fakt, że nie zrezygnował z tej formy opodatkowania.

Dopiero w przypadku likwidacji tej działalności lub wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych, oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie przeszkód do skorzystania za wspólnego opodatkowania z żoną w następnych latach podatkowych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj