Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I/415/26/AK/04
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/26/AK/04
Data
2004.07.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowa budynków
cel użytkowy
cele mieszkaniowe
inwestycje


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć koszty ponoszone na inwestycję budynku służącego na cele handlowe i mieszkalne?


W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art. 14 a § 1 ustawy z. dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dotyczące wątpliwości, rozliczania kosztów ponoszonych na inwestycję budynku służącego na cele handlowe (49,89%) i mieszkalne Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obecną regulację prawną uprzejmie wyjaśnia, że:

• w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

W przypadku, gdy w budowanym budynku, gdzie piwnica i parter będą służyły do celów handlowych natomiast pozostała część powierzchni planowanego budynku będzie częścią mieszkalną nie jest możliwe osobne udokumentowanie wydatków na nie przypadających (np. przy zakupie piasku, cementu itp.) należy dokonać stosownego wydzielenia wydatków. W tym celu wskazane jest ustalenie wskaźnika udziału powierzchni części handlowej do powierzchni ogółem. Rozwiązanie takie wskazuje m. in. NSA w wyroku z 21.08.1996r, sygn. Akt III S.A. 646/96 ( publ. ONSA 1997/3/127):

„ Gdy podatnik buduje budynek mieszkalny z częścią użytkową, to (...) powinien prowadzić szczegółową dokumentację odrębną dla części mieszkalnej, z której wynikałaby wysokość wydatków poniesionych na tę część, albo też, gdy wydatki ujmowane są łącznie, gdyż dotyczą podstawowych materiałów budowlanych(cegła, piasek, stal, wapno itp.), podatnik powinien odliczać wydatki na cele mieszkaniowe proporcjonalnie do udziału powierzchni mieszkalnej w całej powierzchni budynku". Rozwiązanie takie jest racjonalne, gdyż pozwala ustalić wysokość kosztów na ich rzeczywistym poziomie, co uzasadnia zaliczenie ich w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów przy zachowaniu generalnej zasady, tj. związku kosztów z uzyskiwanymi przychodami.

Wszelkie faktury do zakończenia całej inwestycji winny być brane na firmę. Wydatki dotyczące wspólnych części należy rozliczać proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej w całej powierzchni budynku, a pozostałe wydatki wydzielić na podstawie szczegółowej dokumentacji odrębnej dla części mieszkalnej i handlowej.

• w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług

Jeżeli odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych, o których mowa w zapytaniu podatnika, w części związanej z działalnością gospodarczą, dokonywane będą na zasadach określonych w art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowić będą koszt uzyskania przychodów dla potrzeb podatku dochodowego, to obniżenie podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia tych środków trwałych przysługuje odpowiednio w tej części na ogólnych zasadach określonych w DZIALE IX ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz, 535). Przy czym fakt, iż faktura zakupu dokumentuje w części zakup związany z działalnością gospodarczą i w części zakup, który z tą działalnością nie jest związany, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez podatnika należnego podatku o część podatku naliczonego odpowiadającą udziałowi części środka trwałego, wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych związanego w całości tego środka trwałego.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj