Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-F/415-69/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BD-F/415-69/05
Data
2005.02.28



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
doliczenie
sprzedaż gruntów
ulga podatkowa
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy podatnicy są zobowiązani do rozliczeń z urzędem skarbowym w związku ze sprzedażą gruntu w 2004 r. w sytuacji, gdy nabycie gruntu nastąpiło w 1998 r. i podatnicy skorzystali z ulgi podatkowej z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego?


Z przedstawionego w nadesłanym piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnicy w roku 1998 r. kupili działki budowlane, a następnie uzyskali pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. W związku z powyższym skorzystali z odliczeń podatkowych z tytułu kupna działki. W 2004 r. sprzedali w/w nieruchomość, kupili działki budowlane w innym mieście i w chwili obecnej rozpoczynają na nich budowę domu jednorodzinnego.W świetle powyższego podatnicy pytają, czy w związku z zaistnieniem ww. okoliczności są zobowiązani do dokonania rozliczeń z urzędem skarbowym.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ źródło przychodów stanowi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedmiotowej sprawie podatnicy nabyli nieruchomość w 1998 r., a zatem odpłatne jej zbycie dokonane w 2004 r. nie stanowi źródła przychodów, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże zgodnie z treścią przepisu art.45 ust. 3a pkt 2, w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadkach odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa – podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

Z dniem 01.01.2002 r. treść art. 45 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uległa, na podstawie ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm./ pewnej modyfikacji. Jednakże, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001 r. przepis art. 45 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r., ma zastosowanie także do podatników, którzy przed dniem 01.01.2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po tym dniu zbyli ten grunt lub to prawo.

Jeżeli zatem podatnicy w 1998 r. odliczyli od podatku kwoty wydatkowane na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a następnie w 2004 r. sprzedali przedmiotowy grunt, to zgodnie z wyżej powołanymi przepisami, zobowiązani są do doliczenia kwot uprzednio odliczonych z w/w tytułu do podatku należnego za rok, w którym nastąpiła sprzedaż (tj. w zeznaniu podatkowym za 2004 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj