Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PP/443-21/04
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-21/04
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Ewidencja i identyfikacja podatników --> Przepisy ogólne --> Zakres podmiotowy

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
gmina
obowiązek podatkowy
podatnik
urząd gminy


Pytanie podatnika
Kto jest podatnikiem podatku VAT, czy Gmina, czy Urząd?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie na złożone w dniu 14.06.2004 r. zapytanie: czy podatnikiem podatku od towarów i usług jest Gmina, czy Urząd Miasta i Gminy, informuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) – osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej „NIP”.

Nie budzi wątpliwości fakt, że urzędy gminy są jednostkami organizacyjnymi, które z racji swojej działalności służą pomocą zarządowi gminy oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta jako organizatorom pracy zarządu, i w ramach tego wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek szereg czynności faktycznych i prawnych, które podlegają obowiązkowi podatkowemu.

W tym stanie rzeczy należy wyraźnie stwierdzić, że skoro urzędy gminy jako jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej wykonują czynności podlegające obowiązkowi podatkowemu, i to z którejkolwiek ustawy podatkowej, to oznacza, że mogą być odrębnymi podatnikami.

Należy zaznaczyć, że jeżeli gmina jako osoba prawna wykonuje przez swoje organy, tj. zarząd gminy lub wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w imieniu i na rachunek gminy) jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu, to również gmina może być odrębnym podatnikiem.

Ponadto w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 5 w/w ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Biorąc powyższe pod uwagę informuje się, że jeżeli gmina lub urząd miasta i gminy dokonuje jakichkolwiek w/w czynności, a nie korzysta ze zwolnień określonych w niniejszej ustawie to wtedy zarówno w urzędzie miasta i gminy, jak i w gminie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT, a wobec tego trudno będzie doszukać się przesłanek szczególnych, które wyłączałyby gminy oraz urzędy miasta i gminy spod działania w/w art. 15.

Taki pogląd wyraziło również Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 19.12.1994 r. znak: PP1-7207-69/94/SK.
Tak więc, reasumując powyższe, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu przedstawione we wniosku stanowisko będzie słuszne, jeżeli tylko Urząd jako jednostka organizacyjna będzie dokonywała w/w czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj