Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II/443/16/2004
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II/443/16/2004
Data
2004.04.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
treść umowy
umowa zlecenia
wartość sprzedaży
zlecenia


Pytanie podatnika
1. Czy jako asystent posła Parlamentu Europejskiego będę zobowiązany do zapłacenia podatku od towarów i usług od umowy zlecenia zawartej pomiędzy mną a posłem o świadczenie usług polegających na prowadzeniu jego korespondencji, organizowaniu wyjazdów zagranicznych? Z tytułu wykonania czynności będących przedmiotem umowy zlecenia jestem związany jako zleceniobiorca ze zleceniodawcą prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Jedynym stosunkiem prawnym wiążącym mnie z posłem jest stosunek umowy zlecenia, nie łączy nas stosunek pracy.
2. Czy w przypadku, gdy zostałbym uznany za podatnika podatku VAT z racji wykonywanych czynności w ramach zawartej umowy zlecenia, to do jakiej kwoty jestem zwolniony z opodatkowania takich czynności, czy jest to kwota 10.000 euro rocznie?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika zawarte w piśmie z dnia 19.04.2004 r. (z datą wpływu do tut. organu podatkowego 20.04.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 3 pkt 3 (obowiązującym od 1.05.2004 r.) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 art. 15 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:

  1. warunków wykonywania tych czynności,
  2. wynagrodzenia i
  3. odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów określonych jako zlecenia, agencyjne lub innych umów o świadczenie usług wykonywane są w powyżej określonych warunkach - nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, co oznacza, że nie podlegają one opodatkowaniu. W przypadku tym chodzi więc o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy (podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności) - niezależnie od tego jak jest nazwany.

Po analizie dołączonej do wniosku kopii umowy tut. organ podatkowy zauważa, że uregulowania wynikające z art. 1 § 2 pozostają w sprzeczności z uregulowaniami wynikającymi z art. 1 § 5, bowiem z jednej strony postanowiono, że zleceniobiorca zobowiązuje się do świadczenia usług nie podlegając stosunkowi zwierzchności, kierownictwa lub podporządkowania, a z drugiej strony wprowadzono uregulowania dotyczące odpowiedzialności zleceniodawcy za wykonanie zleconych czynności. O ile faktycznie wykonywane czynności będą odbywać się pod nadzorem zamawiającego i na jego ryzyko, to przychody uzyskane w ramach takiej umowy zlecenia nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług cyt. powyżej.

Udzielając odpowiedzi na pytanie nr 2 tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przypadku, gdy w umowie zlecenia lub innej, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy cyt. powyżej nie określono cech istotnych dla umowy o pracę – co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia, a przede wszystkim odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy, to wykonujący te czynności są podatnikami w rozumieniu art. 15 ust. 1, ale oczywiście mają możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego, dla tzw. drobnych przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro, zwolnienie to obowiązuje również do przekroczenia kwoty 10.000 euro w trakcie roku podatkowego. Ze zwolnienia tego mogą skorzystać także podatnicy rozpoczynający tego rodzaju samodzielną działalność gospodarczą w roku podatkowym, przy czym zwolnienie to obowiązuje do momentu przekroczenia ww. kwoty w proporcji do roku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj