Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotowie
ZP/443-2/145/05
z 2 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-2/145/05
Data
2005.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Złotowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
fakturowanie
infrastruktura towarzysząca
materiały budowlane
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy do robót budowlano-montażowych dot. infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym można zastosować jednolitą 7% stawkę podatku VAT zarówno do usług jak i materiałów zużytych do ich wykonania ?


Stan faktyczny:Gmina zamierza w ramach inwestycji wykonać odcinki sieci wodociągowej, aby umożliwić podłączenia do komunalnej sieci dla domów mieszkalnych. W kosztach zadania zawarte są zarówno roboty budowlano-montażowe jak i koszty materiałów.
Strona formułuje stanowisko, iż na podstawie art. 146 ust.1 pkt 2 lit.a oraz ust.3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do w/w robót winna być zastosowana stawka 7%.

    Ocena prawna stanu faktycznego: Zgodnie z przepisem przejściowym, wynikającym z art. 146 ust.1 pkt 2 lit.a i lit.b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę 7% stosuje się w odniesieniu do:
  1. robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do przepisu art. 146 ust.2 przywołanej ustawy podatkowej, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

    W myśl natomiast przepisu ust. 3 w/w art. 146 ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a rozumie się:
  • sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  • urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  • urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjnejeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zatem w świetle przytoczonych wyżej przepisów wykonanie w ramach inwestycji sieci wodociągowej stanowiącej infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Przepis § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) umożliwia sprzedawcy określenie na fakturze również kwot podatku dotyczących wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze, ale do tego nie zobowiązuje. Wynika z tego, że podatnik nie ma obowiązku wydzielenia na fakturze wartości usług i wykorzystanych przy ich wykonaniu materiałów. Pamiętać jednak należy o tym, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności ( również w zakresie klasyfikacji).

Wycena roboty budowlanej zgodnie z zawartymi umowami dokonywana jest z uwzględnieniem sporządzonego kosztorysu. Strony w umowach cywilno-prawnych określają , co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest robota budowlana, wówczas nie wyodrębnia się z niej poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży. Jednocześnie umowy cywilno - prawne mogą określać odrębnie przedmiot sprzedaży, może to być między innymi robocizna, materiały budowlane, usługi sprzętowe lub usługi transportowe, wówczas stawki podatku będą się odnosić do tych towarów lub usług.

Informacja została udzielona w oparciu o stan prawny na dzień 03.02.2005r. oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj