Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-329-1/04
z 4 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-329-1/04
Data
2005.01.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
otrzymanie faktury
prawo własności
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jakim terminie można odliczć podatek VAT z faktur dokumentujących zakup towarów lub usług na których widnieje adnotacja o treści " towar jest własnością sprzedawcy do momentu zapłaty należności za towar?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. /.

Spółka w dniu 22 grudnia 2004 r. zwróciła się z pismem do tut. organu podatkowego w sprawie odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup towarów lub usług , na której widnieje adnotacja o treści „towar jest własnością sprzedawcy do momentu zapłaty należności za towar”. Jednocześnie Spółka informuje , iż nie jest podmiotem zwanym „ małym podatnikiem” oraz , iż nie rozlicza się metodą kasową .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje :

Termin obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług w kraju uzależniony został od chwili otrzymania faktury , dokumentującej tę czynność co zostało unormowane w art. 86 ust.10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ). Mianowicie w art. 86 ust. 10 stwierdzono , że obniżenie podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres , w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towaru lub wykonanie usługi, bądź potwierdzającą dokonanie przedpłaty ( zaliczki , zadatku, raty) wiążącej się z powstaniem obowiązku podatkowego , albo dokumentującą otrzymanie od komitenta dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu . W art. 86 ust. 11 wskazano jednak , że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych powyżej , może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ponadto w art. 86 ust.13 przyznano prawo odliczenia podatku naliczonego w drodze korekty deklaracji. Poza powyższymi przypadkami prawo odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest również od nabycia przez nabywcę dostawy praw do rozporządzania towarem , a w przypadku usługobiorcy – wykonania usługi przez usługodawcę. Należy stwierdzić , iż przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w ramach dostawy wiąże się z czynnością wydania towaru , jako zdarzenia , które rodzi powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy . Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego u nabywcy nie może powstać przed zaistnieniem obowiązku podatkowego u dostawcy a przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel stanowi dostawę towarów , nawet jeśli nie dochodzi do przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym .

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz fakt , iż Spółka nie rozlicza się metodą kasową a podatek naliczony dotyczący zakupionych towarów nie wynika z „ FAKTURY VAT – MP ” , obowiązuje rozliczenie na zasadach ogólnych tj. podatek naliczony podlega odliczeniu w rozliczeniu za okres ,w którym Spółka otrzymała fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj