Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-57/03
z 10 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-57/03
Data
2003.12.10



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
obniżenie podatku należnego
przedsiębiorstwa
spółka jawna
sukcesja
sukcesja Numeru Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna wnosząca aportem swoje przedsiębiorstwo do spółki jawnej ma obowiązek korygowania podatku naliczonego od środków obrotowych uprzednio odliczonego, związanego ze sprzedażą opodatkowaną spółki jawnej lub związanego ze sprzedażą opodatkowaną uprzednio dokonaną przez osobę fizyczną?
Czy NIP osoby fizycznej, która do spółki jawnej wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa przejdzie na utworzoną spółkę jawną?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, na żądanie strony z dnia 27.10.2003 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z postanowieniami art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2003 r. Spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby.

Oznacza to m. in., że spółka jawna, do której osoba fizyczna wniosła aportem przedsiębiorstwo prowadzone we własnym imieniu i na swój rachunek, przejmuje w pełnym zakresie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, wynikającego z dokumentów potwierdzających nabycie towarów i usług przez osobę fizyczną.

Warunkiem jest zachowanie związku przyczynowo-skutkowego, o którym mowa w art. 19 ust 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tj. aby „przejęte" przez Spółkę kwoty podatku naliczonego (w tym odliczonego przez osobę fizyczną oraz podatku nieodliczonego przez osobę fizyczną, znajdującego się w dokumentach wystawionych na tę osobę) były w Spółce związane z dokonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi.
Czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej jest czynnością, do której nie stosuje się przepisów powołanej ustawy.
Przedsiębiorstwo osoby fizycznej, stanowiąc zespół składników majątkowych i niemajątkowych zgodnie z przepisem art. 55" Kodeksu cywilnego, nie jest bowiem towarem w rozumieniu art. 4 pkt 1 powołanej ustawy.
Co do zasady, zgodnie z postanowieniami powołanego przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatek naliczony związany z czynnością nie podlegającą opodatkowaniu, jaką jest aport przedsiębiorstwa i równocześnie nie związany uprzednio - u osoby fizycznej dokonującej aportu - ze sprzedażą opodatkowaną, podlegałbyu osoby fizycznej korekcie „ in minus" (w przypadku uprzedniego odliczenia tego podatku).
Jednakże w przypadku, o którym mowa, ze względu na wystąpienie sukcesji praw i obowiązków osoby fizycznej - art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, obowiązek dokonania przedmiotowej korekty przez osobę fizyczną nie wystąpi, jeżeli - jak wskazano powyżej - zachowany zostanie związek odliczonego przez osobę fizyczną podatku naliczonego zesprzedażą opodatkowaną w Spółce.

Reasumując, osoba fizyczna wnosząca aportem swoje przedsiębiorstwo do spółki jawnejw sposób, o którym mowa w ww. art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej nie maobowiązku korygowania podatku naliczonego od środków obrotowych uprzednioodliczonego:
- związanego ze sprzedażą opodatkowaną spółki jawnej lub
- związanego ze sprzedażą opodatkowaną uprzednio dokonaną przez osobę fizyczną.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stwierdza, iż stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 27.10.2003 r. odnośnie obowiązku korygowania podatku naliczonego od środków obrotowych jest słuszne pod względem prawnym.

Natomiast jeśli chodzi o sukcesję Numeru Identyfikacji Podatkowej to kwestie te reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz 702 ze zm.).
W myśl art. 12 ust 1 ww. ustawy NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
1) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
2) przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Tak więc, w obecnie obowiązującym stanie prawnym NIP osoby fizycznej, która do spółki jawnej wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa nie przejdzie na utworzoną spółkę jawną. Numer ten zachowa nadal osoba fizyczna.

Z uwagi na powyższe, stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 27.10.2003 r. odnośnie sukcesji Numeru Identyfikacji Podatkowej nie jest słuszne pod względem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj