Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/56/03
z 5 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/56/03
Data
2003.08.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
rzeczoznawstwo
stawki podatku
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatkową opodatkowane są usługi w zakresie oceny technicznej powypadkowej pojazdów, na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych?


Urząd Skarbowy Kraków - Prądnik, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 16.07.2003 r. (data wpływu do Urzędu) informuje, że stanowisko zawarte w piśmie co do opodatkowania stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% usług w zakresie oceny technicznej powypadkowej pojazdów na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych jest prawidłowe.

Usługi oceny technicznej powypadkowej pojazdów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.30 - Usługi wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed zmianą wprowadzoną obwieszczeniem Ministra Finansów z 31 marca 1995 r., przedmiotowe usługi sklasyfikowane były w branży 89302 „Rzeczoznawstwo” (Zeszyt Metodyczny GUS Nr 57 Klasyfikacja Usług). Usługi te jako nie wymienione w załącznikach od nr 1 - 5 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podlegały opodatkowaniu według 22% stawki VAT - art. 18 ustawy .

Z dniem 1 kwietnia 1995 r. wprowadzono - Klasyfikację Wyrobów i Usług oraz nowe brzmienie załącznika nr 2 i 3 cyt. ustawy, ogłoszone obwieszczeniem Ministra Finansów z 31 marca 1995 r. w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zakresie usług (Dz. U. Nr 44, poz. 231). Zgodnie z ust. 2 tego obwieszczenia, zmiana nomenklatury usług nie powoduje zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług po 31 marca 1995 r. Ponadto, stosownie do art. 54 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w okresie do 31 grudnia 2002 r. stosuje się klasyfikacje statystyczne obowiązujące przed 1 lipca 1997 r.
W tym miejscu należy stwierdzić, że w stanie prawnym obowiązującym na dzień 31.12.2003 r. usługi te były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o znaczeniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803), w przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy, o której mowa w art. 1, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie, o której mowa w art. 1 w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2002 r. (w omawianej sprawie właściwą stawką na dzień 31.12.2002 r. była stawka 22 %.)

Tak więc pomimo, że usługi wyceny technicznej powypadkowej pojazdów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.30, które to wymienione są w poz. 9 zał. Nr 5 do ustawy „wykaz usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku", podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj