Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443/55/03/TZ
z 30 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/55/03/TZ
Data
2003.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
benzyna
obniżenie podatku należnego
paliwo
samochód osobowy
samochód prywatny
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa silnikowego przez podatnika posiadającego stację benzynową i wydającego z tej stacji paliwo do własnych samochodów osobowych lub samochodów używanych na podstawie umów leasingowych?


Urząd Skarbowy Kraków-Srodmieście stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo bez znaku z dnia 03.06.2003 r. (data wpływu do Urzędu: 04.06.2003 r.) wyjaśnia co następuje:

Stosownie do treści § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.) usługobiorcom użytkującym samochody osobowe lub inne samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy. Ww. przepis nie wspomina nic o częściach zamiennych oraz innych kosztach eksploatacji tego rodzaju samochodów. Tym samym korzystający ma prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie części zamiennych jeśli zakup ten jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. Podobnie przy zakupie usług parkingu i mycia samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych części zamiennych do samochodów osobowych, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przysługuje na zasadach ogólnych tj. wówczas gdy występuje związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Podobnie przy zakupie usług parkingu i mycia samochodu osobowego wprowadzonego do rejestru środków trwałych.

Wyjątkiem jest artykuł 25 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.), który stanowi, że obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika części składowych zużytych do wytworzenia samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, jeżeli samochody te zostały wprowadzone do rejestru środków trwałych.

Czynność polegającą na zaopatrywaniu się w paliwo silnikowe benzynowe, olej napędowy lub gaz we własnej stacji paliwowej wykorzystywane następnie do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, które to samochody są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie powoduje konieczności naliczenia podatku należnego, aniwystawienia faktury wewnętrznej, o której mowa w art. 32 ust. 4 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług (nie wystąpi wtedy czynność wymieniona w art. 2 cyt. ustawy).
Natomiast stosownie do treści art. 25 ust. 1 pkt 3a cyt. ustawy o podatku od towarów i usług podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku lub zwrotu różnicy podatku należnego w stosunku do nabywanych przez siebie paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Podatnik winien dokonać stosownej korekty podatku naliczonego o ile nie pomniejszył podatku naliczonego już w momencie zakupu. Aby dokonać korekty odliczonego w całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących dostawy paliwa do stacji celem jego dalszej odsprzedaży, podatnik musi prowadzić szczegółową ewidencję ilościowo-wartościową rozchodowego paliwa do własnych samochodów osobowych. Na podstawie tej ewidencji podatnik jest zobowiązany wystawić wewnętrzny dowód, na podstawie którego zmniejszy odpowiednio podatek naliczony zawarty w całej dostawie.

Mając na uwadze powyższe, wymienione stanowisko Podatniczki wyrażone w piśmie z dnia 04.06.2003 r. nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj