Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pińczowie
PP.443/17/2004
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/17/2004
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pińczowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek mieszkalny
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
szafa wnękowa
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować w przypadku wykonywania usług polegających na montowaniu stałych elementów zabudowy pomieszczeń ?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie w związku z pismem z dnia 03.11.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zastosowania właściwej stawki podatku VAT przy montowaniu stałych elementów zabudowy pomieszczeń.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, wynika, że działalność, którą Pan prowadzi polega na montażu szaf wnękowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) od dnia 1 maja 2004 r. (tj. od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano–montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”, rozumieć należy zgodnie z treścią art. 146 ust. 2 w/w ustaw, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, na postawie art. 2 ust. 12 w/w ustawy o VAT, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Dodatkowo należy zauważyć, że w załączniku Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o który zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) remont i modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym takich jak np. pawlacze, trwałe umiejscowione szafy wnękowe, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników, traktowane są jako usługi remontowo–budowlane.

Z powyższego wynika, że roboty montażowe w zakresie montaży szaf wnękowych pod warunkiem ich trwałego umiejscowienia w budynku mieszkalnym mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych związanych z budynkiem mieszkalnym, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b i będą opodatkowane podatkiem VAT do 31.12.2007 r. stawką 7%.

Natomiast, jeżeli producent montuje i instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób i zgodnie z ustawą o VAT stanowi dostawę towarów a nie usługę.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj