Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-16/14a/05/DB
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-16/14a/05/DB
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do zwrotu podatku w terminie 60 dni z tytułu zakupu środka trwałego, który wykazano w kwocie z przeniesienia?


Strona aktem notarialnym z 2004r. kupiła lokal użytkowy wraz z działką gruntu, na której usytuowany jest budynek. Lokal został kupiony na zasadach współwłasności łącznej przez wspólników spółki cywilnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W okresie realizacji inwestycji spółka nie wykonywała czynności opodatkowanych, a więc na podstawie art. 86 ust. 19 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) kwoty podatku naliczonego nad należnym przenosiła na następne okresy rozliczeniowe. W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem czy ma prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni z tytułu zakupu środka trwałego, który wykazano w deklaracji w kwocie z przeniesienia.

Problem w ustaleniu terminu zwrotu wynika z fakt, iż deklaracja podatkowa VAT-7 nie przewiduje w kwocie z przeniesienia rozbicia na podatek naliczony z tytułu nabycia środka trwałego oraz z tytułu zakupów pozostałych.

Jak stanowi przepis art. 87 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o te różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zgodnie z ust. 2 i 3 w/w ustawy w przypadku nabycia towarów lub usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji podatnik ma prawo do zwrotu w terminie 60 dni.

Przepis art. 87 ust. 2 i 3 Ustawy o PTU wyraźnie stanowi, że zwrot podatku z tytułu nabycia środka trwałego wynosi 60 dni, a okoliczność, że podatnik nie mógł wykazać kwoty do zwrotu w danym miesiącu, tylko wykazał nabycie środka trwałego w kwocie do przeniesienia, nie może w stosunku do niego powodować negatywnych skutków.

Niezależnie od tego, czy zakup środka trwałego został wykazany w deklaracji bieżącej, czy też wynika z kwoty z przeniesienia z poprzedniej deklaracji, winny być stosowane jednolite zasady, a więc i terminy dotyczące zwrotu z tytułu zakupu środka trwałego. Deklaracja stanowi tylko techniczne rozliczenie i brak odpowiedniej rubryki w deklaracji nie może powodować nierównego traktowania podatników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj