Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/211/2004
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/211/2004
Data
2004.08.24



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
komis
kontrahent zagraniczny
sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju
umowa komisu
wywóz towarów


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania towarów sprzedawanych w ramach komisu, który to towar jest eksportowany poza Wspólnotę Europejską lub dostarczany do krajów Wspólnoty


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.07.2004 r. (z datą wpływu 30.07.2004 r., znak: HZE/837/04), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:

Wątpliwości podatnika dotyczą opodatkowania towarów sprzedawanych w ramach komisu, który to towar jest eksportowany poza Wspólnotę Europejską lub dostarczany do krajów Wspólnoty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, przez dostawę towarów, jako czynność opodatkowaną rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jako właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu, między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej, a także wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta. Zatem wydanie towarów między komitentem a komisantem, a następnie wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej jest traktowane jako dwie odrębne dostawy towarów i każda z czynności wydania przedmiotu umowy komisu podlega opodatkowaniu.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika, dostawa towarów między komitentem i komisantem ma miejsce w Polsce, zatem transakcja ta opodatkowana jest jak dostawa w kraju. W przypadku, gdy towar zostanie wyprowadzony z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty przez komisanta, eksporterem jest wyłącznie komisant i tylko on ma prawo, przy spełnieniu warunków określonych w art. 41 ust. 6 ustawy, do zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług. Jeżeli natomiast komisant dostarcza powierzone mu przez komitenta na terytorium kraju towary podmiotom na terytorium Wspólnoty, wówczas sposób opodatkowania zależy od statusu komisanta oraz nabywcy towarów. Sprzedaż taka będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, jeżeli komisant jest podatnikiem zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych posiadającym polski numer VAT UE, nabywcą natomiast jest podatnik albo osoba prawna niebędąca podatnikiem, zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym kraju niż Polska. Jeżeli sprzedaż ta nie spełni ww. warunków, może ona być traktowana jako sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, jeżeli komisant, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, wyśle towary na terytorium Wspólnoty, a ich odbiorcą będzie podatnik podatku od towarów i usług lub osoba prawna nie będąca podatnikiem zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym kraju niż Polska bądź podmiot nie będący podatnikiem podatku od towarów i usług. Rozliczenia podatku od tej transakcji w kraju przeznaczenia, do którego towar został wysłany, musi dokonać komisant. W pozostałym przypadku sprzedaż ta będzie traktowana jak sprzedaż krajowa.

Odpowiedz na zapytanie została udzielona w oparciu o przedstawiony w piśmie jednostki stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień 24.08.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj