Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PP/443-20/03
z 27 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-20/03
Data
2003.10.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
obniżenie podatku należnego
przychód
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Jak rozliczać podatek naliczony z faktury VAT? Czy powstaje obowiązek zwrotu ulgi dotyczącej kasy rejestrującej, która uległa spaleniu? W jaki sposób ustalić obrót i przychód w sytuacji utraty dziennych raportów z kas fiskalnych?W jaki sposób określić przychód za okres 01.09-14.09.2003 r., w sytuacji gdy zostały spalone kasy fiskalne i raporty dobowe?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając w myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.09.2003 r.(data wpływu do US 18.09.2003 r.), uzupełnione pismem z dnia 13.10.2003 r. (data wpływu do US: 15.10.2003 r.), wyjaśnia co następuje:

1. W sprawie ulg dotyczących kas rejestrujących, które uległy spaleniu:
Zgodnie z przepisem § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2002 r., Nr 234, poz. 1971) - podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestano ich użytkowania. Obowiązek, o którym mowa powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. A zatem w stosunku do kasy zakupionej i użytkowanej przez Pana od roku 1999 nie ma obowiązku zwrotu ulgi, od kasy zakupionej i użytkowanej od grudnia 2001 r. - obowiązek zwrotu ulgi występuje (zaprzestano użytkowania kasy w okresie, gdy nie upłynęły trzy lata od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania).W stosunku do kasy zakupionej we wrześniu 2003 r., jeśli nie dokonano odliczenia od podatku kwoty wydatkowanej na jej zakup, lub nie wykazano kwoty do zwrotu - nie występuje również obowiązek jej zwrotu do urzędu.

2. W sprawie rozliczenia podatku naliczonego z faktury VAT potwierdzającej zakup kasy fiskalnej:
Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - obniżenie kwoty podatku należnego , o której mowa w ust. 1 następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. A zatem w deklaracji podatkowej VAT - 7 za wrzesień 2003 r. ma Pan prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w miesiącu sierpniu lub wrześniu 2003 r. - w tym również z faktur na zakup kas fiskalnych, które uległy spaleniu - pod warunkiem, że nabyte towary - w tym przypadku kasy fiskalne - związane były ze sprzedażą opodatkowaną, stanowiły środek trwały Firmy i były użytkowane zanim uległy zniszczeniu.

3. W sprawie rozliczenia podatku naliczonego z faktur VAT potwierdzających zakupy towarów i usług:
Przepis § 48 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 22.03.2002 r. (Dz. U. z 2002 r., Nr 27, poz. 268 ze zm.) stanowi, iż podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących, albo ich duplikaty, o których mowa w § 49. Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury, o czym stanowi ww. przepis § 49 ust. 1. Wobec powyższego duplikaty faktur stanowią podstawę do rozliczenia podatku naliczonego w miesiącu ich otrzymania lub w miesiącu następnym.

4. W sprawie określenia obrotu i przychodu, w sytuacji utraty dziennych raportów z kas fiskalnych:
Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - nie przewiduje sposobu postępowania w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, nie określa też metod wyliczania kwot obrotu i podatku należnego w sytuacji utraty dokumentów będących podstawą dokonania rozliczeń w podatku od towarów i usług. Również ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie precyzuje sposobu obliczania przychodu i dochodu w przypadku zaistnienia zdarzenia losowego.
W związku z powyższym wskazany przez Pana sposób wyliczenia kwot obrotu, przychodu i podatku należnego za wrzesień 2003 r. można uznać za jedną z możliwości uprawdopodobnienia przez Pana tych wielkości.Określone przez Pana kwoty obrotu i przychodu powinny być zgodne i porównywalne z faktycznie uzyskaną wartością ze sprzedaży w oparciu o wszelkie dostępne inne informacje i dokumenty dodatkowe, które posiada podatnik, np.: wpływy dzienne kasowe, rozliczenia utargów z kierowcą lub inne dokumenty wewnętrzne.
Ponadto zwraca się uwagę, iż raporty kasowe, w tym także dzienne raporty powinny być przechowywane w miejscu wskazanym jako miejsce przechowywania dokumentów firmy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że stanowisko Pana w powyższych kwestiach jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj