Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
US-PP-443/45/03
z 30 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/45/03
Data
2003.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
faktura VAT
sprzedaż towarów
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
W jakim terminie należy wystawiać faktury VAT potwierdzające sprzedaż o charakterze ciągłym?


Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 21 marca 2003 r. (wpływ: 26.03.2003 r.), uzupełnione w dniu 14.05.2003 r., w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie wyjaśnia:
Zapytanie dotyczy terminu wystawiania faktur VAT potwierdzających sprzedaż o charakterze ciągłym.

Zasady wystawiania i przechowywania faktur określone zostały w rozdziale 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U Nr 27, poz. 268 ze zm.). Zgodnie z § 38 ust. 1 fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i § 40.
W przypadku, gdy podatnik, zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 3 określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§38 ust. 2). Na podstawie przepisu § 35 ust. 1 pkt 3 podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym.
Biorąc pod uwagę definicję sprzedaży towarów, zawartą w art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), uznać należy, iż możliwość wystawiania faktur na zasadach określonych w § 35 ust. 1 pkt 3 dotyczy również świadczenia usług oraz wykonywania innych czynności określonych w art. 2.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia sprzedaży o charakterze ciągłym. Posiłkując się zatem znaczeniem wyrazu „ciągły", określonym w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1995 r., pod. red. Mieczysława Szymczaka (dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny; stale się powtarzający, stały), należy uznać, iż o ciągłym charakterze sprzedaży decyduje stała gotowość do określonego świadczenia lub świadczenie w sposób systematyczny, zorganizowany i powtarzalny. Ciągłość może wynikać z zawartej umowy o stałej współpracy, przewidującej okresowy cykl rozliczeń pomiędzy stronami tej umowy.

Z pisma wynika, że dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług świadczonych przez Spółkę, zastosowanie znajduje art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli sprzedaż towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Uznając, iż wymagające potwierdzenia fakturą wykonanie usługi następuje w ostatnim dniu miesiąca, wystawienie faktury może nastąpić najwcześniej w tym dniu.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż zgodna z prawem podatkowym jest sytuacja, w której data powstania przychodu z tytułu wydania towaru lub wykonania usługi, ustalona na podstawie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U Nr 54, poz. 654 ze zm.), jest inna niż data powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Jeżeli jednak podatnik ze względów praktycznych chce uzyskać zbieżność tych dat, pozostając w zgodzie zarówno z przepisami regulującymi moment uzyskania przychodu jak i moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług - to fakturę VAT potwierdzającą wykonanie usługi winien wystawić w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj