Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-415/2/05
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-415/2/05
Data
2005.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
działalność usługowa
forma opodatkowania
karta podatkowa
komputery
naprawa
pozarolnicza działalność gospodarcza
świadczenie usług
usługi informatyczne
usługi konserwacyjne


Pytanie podatnika
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług naprawy i konserwacji komputerów (podklasa 72.50.Z według Polskiej Klasyfikacji Działalności) opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.
Czy mogę, nie tracąc prawa do opłacania podatku w tej formie, bez ograniczenia kwotowego ( wysokość przychodów z usług ), świdaczyć swoje usługi na rzecz podmiotów gospodarczych?
Uważam, że takie ograniczenie mnie nie obowiązuje.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.Nr 8, poz.60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu pisma z dnia 20.01.2005r postanawia uznać stanowisko Pana w sprawie dotyczącej ograniczeń kwotowych dotyczących wysokości przychodów uzyskanych z prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej z tytułu świadczenia usług w zakresie naprawy i konserwacji komputerów na rzecz podmiotów gospodarczych za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 20.01.2005 zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Wypełniając dyspozycje art. 14a § 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.Nr 8,poz. 60 z 2005r.) w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte w podaniu uznaję za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 21 zał. Nr 3 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz. 930 z późn.zm.), podatnicy prowadzący działalność usługową w zakresie naprawy i konserwacji urzadzeń elektronicznych mogą płacić zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej przy zatrudnieniu nie przekraczajacym stanu określonego w części I tabeli stanowiącej załącznik Nr 3 do tej ustawy. Przedmiotem działalności w tym zakresie może być wykonywanie między innymi naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń pomocniczych. Natomiast przepisy art. 25 ust. 1 i 2 wyżej cytowanej ustawy określają warunki jakie musi spełnić podatnik prowadzący działalność gospodarczą by opłacać podatek w formie karty podatkowej.

Zgodnie z pkt 4 objaśnień do załącznika Nr 3 części I w/w ustawy - przy prowadzeniu działalności wymienionej w lp. 70-76 dopuszczalne jest - poza świadczeniami dla ludności - wykonywanie świadczeń dla innych odbiorców w rozmiarze nieprzekraczającym kwoty 49 833 zł przychodu rocznie.

Przepisy powołanej ustawy nie zawierają przedmiotowego ograniczenia ze względu na odbiorców świadczonych usług, nie zawierają również ograniczeń co do rozmiarów (kwoty przychodów) prowadzonej działalności w zakresie naprawy i konserwacji komputerów, sklasyfikowanej pod poz. 21 załącznika Nr 4 do w/w ustawy .

Przepisy powołanej ustawy nie zawierają przedmiotowego ograniczenia ze względu na odbiorców świadczonych usług, nie zawierają również ograniczeń co do rozmiarów (kwoty przychodów) prowadzonej działalności w zakresie naprawy i konserwacji komputerów, sklasyfikowanej pod poz. 21 załącznika Nr 4 do w/w ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i moze zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Mając na uwadze powyższe postanowiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj