Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-04/MB/05
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-04/MB/05
Data
2005.02.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
prawo do odliczenia
ulga budowlana
zakończenie budowy


Pytanie podatnika
Mozliwość skorzystania w 2004r. z ulgi budowlanej po zakończeniu budowy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jt. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 10 stycznia 2005r. ( złożonego dnia 13 stycznia 2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 28 stycznia 2005r. ( data wpływu do tutejszego Urzędu 31 stycznia 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, stwierdza, iż stanowisko Pana jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 10 stycznia 2005r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych. W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełnił Pan w treści wniosku.

W złożonym zapytaniu wskazał Pan, iż korzystał w latach ubiegłych z odliczeń wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe w ramach ulgi mieszkaniowo-budowlanej. Warunkiem uzyskania meldunku w budowanej nieruchomości było oddanie jej do użytkowania. W dniu 26 listopada 2003r. dokonał Pan zawiadomienia o zakończeniu budowy, natomiast w miesiącu grudniu 2003r. nastąpił odbiór budynku mieszkalnego. W roku 2004 zostały przeprowadzone dalsze roboty polegające na dokończeniu prac budowlanych budynku mieszkalnego oraz jego modernizacji. Pana zapytanie dotyczy możliwości skorzystania w roku 2004 z ulgi budowlanej, oraz jej wysokości.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznał Pan, że w związku z poniesieniem w 2004r. wydatków związanych z modernizacją i dokończeniem prac budowlanych przysługuje Panu ulga budowlana.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 137, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. Natomiast stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego.

Określając zatem wydatki przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego, a tym samym prawo do ulgi przysługującej w związku z poniesionymi wydatkami niezbędne jest ustalenie pojęcia "budowa", "rozpoczęcie i zakończenie budowy". W związku z faktem, iż terminologia ta nie została zdefiniowana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest ustalenie znaczenia tych pojęć w oparciu o przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (jt. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016) przez budowę rozumieć należy wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Z kolei, według przepisu art. 41 ust. 1 tejże ustawy rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Pojęcie momentu "zakończenia budowy" nie zostało natomiast jednoznacznie zdefiniowane w prawie budowlanym. Na podstawie przepisów art. 57 ustawy - prawo budowlane stanowiącego o zasadach i formie informowania właściwych organów o zakończeniu budowy należy uznać, iż jest to najpóźniej dzień złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego z chwilą złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy tj. z dniem 26.11.2003r. utracił Pan prawo do korzystania z ulgi budowlanej. Stąd wydatki poniesione przez Pana w roku 2004 związane z "pracami budowlanymi" nie mogą zostać odliczone w ramach omawianej ulgi. Natomiast po złożeniu stosownego zawiadomienia o zakończeniu budowy może Pan korzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej nowo wybudowanego budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000r., Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).

Zatem w ramach ulgi na remont i modernizację można odliczyć od podatku, w granicach obowiązującego w latach 2003 - 2005 limitu, 19% poniesionych wydatków, gdy przedmiotem remontu lub modernizacji jest dom lub lokal mieszkalny zajmowany na podstawie tytułu prawnego.

Ustosunkowując się zatem do wniesionego zapytania, dotyczącego możliwości skorzystania z ulgi budowlanej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Pana w w/w kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj