Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.Ia/2/415/46-OP//2004
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.Ia/2/415/46-OP//2004
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
stosunek służbowy
urlop
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu dochód z tytułu urlopu zdrowotnego po zakończeniu wojskowej misji pokojowej?


W dniu 19.11.2004 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie wpłynęło zapytanie pana Zbigniewa M z dnia 8.11.2004 r. z prośbą o informację o zakresie stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik jest żołnierzem zawodowym jednostki wojskowej w R. W miesiącu wrześniu powrócił z misji pokojowej KFOR w Kosowie. Od uposażenia za czas urlopu zdrowotnego płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. W związku z tym pan Zbigniew M. zwrócił się do organu podatkowego z następującym pytaniem: czy podlega opodatkowaniu dochód z tytułu urlopu zdrowotnego po zakończeniu wojskowej misji pokojowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, celnikom, policjantom i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych, zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym. Zatem zwolnienie ma zastosowanie jedynie w przypadku należności pieniężnych wypłaconych np. żołnierzom wchodzącym w skład jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celach określonych w tym przepisie.

Rodzaje należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym skierowanym do polskich kontyngentów wojskowych w operacjach wojskowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz kwater głównych, dowództw i sztabów tych operacji określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5.12.2000 r. w sprawie uposażenia i innych należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa (Dz. U. Nr 115, poz. 1198 ze zm.). Stosownie do postanowień § 15 tego rozporządzenia, żołnierzowi skierowanemu do polskiego kontyngentu wojskowego wydzielonego z Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej do operacji wojskowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz do kwater głównych, dowództw i sztabów tych operacji, przysługują:

  1. jednorazowa należność pieniężna,
  2. należność zagraniczna,
  3. dodatek wojenny,
  4. należności pieniężne z tytułu podróży służbowej odbywanej poza miejscowością, w której pełni służbę.

Należności pieniężne określone w powyższym przepisie mieszczą się w zakresie powołanego na wstępie zwolnienia przedmiotowego. Z kolei na podstawie § 24 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.05.2004 r. w sprawie pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 140, poz. 1479) żołnierzowi skierowanemu do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa przysługuje prawo do urlopu zdrowotnego po powrocie do kraju, po zakończeniu służby poza granicami państwa.

W świetle powyższego otrzymane przez żołnierza uposażenie za czas urlopu zdrowotnego nie mieści się w zakresie należności pieniężnych wolnych od podatku. Stanowi natomiast dla żołnierza przychód ze stosunku służbowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, od którego płatnik jest zobligowany odliczyć zaliczkę na podatek, według zasad określonych w art. 32 tej ustawy. Wyżej wymienione stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie jest zgodne ze stanowiskiem zawartym w piśmie Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Bezpośrednich z dnia 7.10.2004 r. (znak: PB5/KD-066-379-1280/04).

Reasumując, tutejszy organ podatkowy nie podziela zajętego przez pana w piśmie z dnia 8.11.2004 r., uzupełnionego pismem z dnia 1.12.2004 r. stanowiska, iż płatnik niesłusznie pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu należności za urlop zdrowotny.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj