Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-124/05
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-124/05
Data
2005.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczące prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu paliw silnikowych, wykorzystywanych do napędu samochodów ciężarowych : Nysa 522 5 31 z 1993r. o dopuszczalnej ładowności 850 kg , liczbie miejsc 2 oraz Lublin Żuk A 06B z 1982r. o dopuszczalnej ładowności 850 kg, liczbie miejsc 7 ( dane wynikające z dowodu rejestracyjnego ).


Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 , w związku z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), zwanej dalej ”ustawą “ , obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 , tzn. do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :dopuszczalna ładowność = 357 kg + ilość miejsc(siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń ) , o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji , o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3.

Z tak sformułowanego zapisu nie wynika, aby brak wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji u podatnika, skutkował uznaniem takiego pojazdu za samochód osobowy. Decydujące znaczenie w takich przypadkach będzie miało to, czy w wydanej dla danego typu samochodu homologacji wynikało, że ładowność takiego samochodu jest wyższa od określonej ww. wzorem.

Należy zaznaczyć, iż obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwości zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji istnieje od dnia 1 stycznia 1984r., na podstawie art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U. Nr 6, poz. 35).

Zarówno wtedy jak i obecnie świadectwa homologacji wydaje minister właściwy do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez produceta , importera. Od 1984r. producent lub importer obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestracyjnego źródłem informacji o jego danych technicznych. Przed rokiem 1984 obowiązywało zaświadczenie z badania technicznego stwierdzające, że pojazd odpowiada warunkom technicznym lub wyciąg z zaświadczenia o dopuszczalności typu, które było ówczesnym odpowiednikiem dzisiejszego świadectwa homologacji. Wobec powyższego tylko w stosunku do pojazdów dla których nigdy nie zostało wydane świadectwo homologacji ani decyzja zwalniająca z obowiązku jego uzyskania podatnik dla ustalenia ładowoności może posłużyć się ww. zaświadczeniem z badania technicznego lub wyciągiem z zaświadczenia dopuszczalności typu oraz dowodem rejestracyjnym z uwidocznionym poświadczeniem badań technicznych .

Wobec powyższego, podatnik winien dołożyć należytej staranności w celu uzyskania wyciągu ze świadectwa homologacji na dany typ pojazdów , co powinno wynikać z zebranej w tej sprawie dokumentacji np. kopie pism kierowanych do odpowiednich organów o wydanie wyciągu ze świadectwa homologacji dla wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu Nysa .

Zgodnie bowiem z ogólną regułą dowodową, każdy kto z faktów wyprowadza dla siebie korzystne skutki prawne obowiązany jest te fakty wykazać i udowodnić.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj