Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
USI-OF-415/1/4/05
z 17 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-OF-415/1/4/05
Data
2005.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Informacja dla podatnika


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
odpisy amortyzacyjne
stan techniczny
środek trwały
umowa użyczenia
zaliczenie do środków trwałych
zużycie


Pytanie podatnika
1. Czy po zlikwidowaniu działalności gospodarczej można samochód wykorzystywany wcześniej dla potrzeb działalności gospodarczej i który został całkowicie zamortyzowany przekazać w drodze umowy użyczenia córce, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej?
2. Czy córka korzystając z samochodu przekazanego w drodze umowy użyczenia będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa, koszty remontu samochodu itp., na podstawie faktur wystawionych na jej firmę z podaniem nr rejestracyjnego pojazdu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, w odpowiedzi na pismo z dnia 15.12.2004 r. (data wpływu do tut. organu 17.12.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia jak niżej:

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że pan Andrzej O. prowadził do dnia 31.12.2004 r. działalność gospodarczą i wykorzystywał w ramach tej działalności samochód, który został całkowicie zamortyzowany. Zapytanie podatnika dotyczy:

  1. czy obecnie tj. po zlikwidowaniu działalności gospodarczej może ww. samochód przekazać w drodze umowy użyczenia swojej córce, która z dniem 1.01.2005 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej,
  2. czy córka korzystając z samochodu przekazanego przez pana O. w drodze umowy użyczenia będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa, koszty remontu samochodu itp., na podstawie faktur wystawionych na jej firmę z podaniem nr. rejestracyjnego pojazdu. (...) podatnik uważa, że może przekazać córce samochód w drodze umowy użyczenia oraz że córka będzie mogła zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z korzystaniem z tego samochodu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku wyjaśnia jak niżej:

Ad 1.

Umowa użyczenia jest umową nazwaną i uregulowana została w przepisach art. 710 - 719 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 710 kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przepisy te nie uzależniają skuteczności umowy użyczenia od stopnia zużycia czy stanu technicznego przedmiotu użyczenia. Również przepisy ustawy z dnia z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w tym dotyczące amortyzacji środków trwałych, nie zawierają żadnych ograniczeń w tym zakresie. Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku uznaje, że pan Andrzej O. może przekazać swojej córce na podstawie umowy użyczenia zamortyzowany samochód.

W świetle powyższego stanowisko podatnika przedstawione w tym zakresie w złożonym wniosku uznaje się za prawidłowe.

Ad 2.

Zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 14a § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, podatnik na pisemny wniosek uzyskuje m.in. od naczelnika urzędu skarbowego pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Drugie zapytanie pana Andrzeja O. zawarte w analizowanym wniosku dotyczy możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów przez córkę pana Andrzeja O. wydatków związanych z używaniem przez nią a nie wnioskodawcę dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użyczonego samochodu. W świetle powyższego brak jest podstaw do udzielenia w tym zakresie informacji w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Zatem w tej części wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w dniu udzielania interpretacji stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj