Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ełku
US.III/415-2/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-2/05
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ełku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przekształcanie podmiotów
remanent likwidacyjny
sukcesja


Pytanie podatnika
1.Czy przekształcenie firmy prowadzonej przez małżonków w spółkę cywilną spowoduje opodatkowanie remanentu likwidacyjnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
2. Czy nowo powstała spółka korzysta z praw sukcesji prawno-podatkowej?
3.Czy powstała spółka będzie mogła kontynuować wpisy do podatkowej księgi zaprowadzonej na potrzeby rozliczania prowadzonej działalności na "imię obojga małżonków"?


POSTANOWIENIE

Na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 165 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2005 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej sposobu przekształcenia formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności gospodarczej na imię obojga małżonków w formę spółki cywilnej zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku stwierdza, że przedstawione stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące:

  1. braku obowiązku opodatkowania remanentu likwidacyjnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest prawidłowe,
  2. korzystania z praw sukcesji prawno-podatkowej jest prawidłowe,
  3. dalszej kontynuacji wpisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na potrzeby rozliczania prowadzonej działalności po zmianie formy organizacyjno-prawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.01.2005 r. Pan, Pani zwrócili się z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego, między innymi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej sposobu przekształcenia formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności gospodarczej na imię obojga małżonków w formę spółki cywilnej zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. opodatkowania remanentu likwidacyjnego podatkiem dochodowym, sukcesji prawno-podatkowej, ciągłości prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ze stanu faktycznego opisanego w zapytaniu wynika, iż prowadzona jest działalność gospodarcza "na imię bojga małżonków". Każdy z małżonków posiada osobny wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Firma posługuje się numerem NIP jednego z małżonków. W związku z wejściem w życie przepisów Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz przepisów wprowadzających tę ustawę małżonkowie zamierzają zmienić formę prawną prowadzonej działalności poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej i wniesienie jako wkład do utworzonej spółki cywilnej całego dotychczasowego przedsiębiorstwa. Na tle takich okoliczności faktycznych podatnicy formują stanowisko, iż:

- nie będą musieli opodatkować remanentu likwidacyjnego podatkiem dochodowym,

- korzystają z praw sukcesji prawno-podatkowej,

- będą kontynuować wpisy do podatkowej księgi zaprowadzonej na potrzeby rozliczania prowadzonej działalności" na imię obojga małżonków".

W myśl przepisu art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1) przekształcenia innej osoby prawnej,

2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Stosownie do art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej powołany wyżej przepis stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Powołany wyżej przepis art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej dotyczy zawiązania spółki niemającej osobowości prawnej (tj. spółki cywilnej) do której osoba fizyczna wniosła a pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego w przypadku, gdy małżonkowie wniosą do spółki cywilnej przedsiębiorstwo, to zaistnieją przesłanki do powstania następstwa prawnego (tj. nowo powstała spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu).

Z uwagi na fakt, że podatnicy opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych na ogólnych zasadach, to w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych kwestię sporządzenia spisu z natury regulują przepisy § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Zgodnie z powołanym przepisem podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, zwanego dalej "spisem z natury":

- na dzień 1 stycznia,

- na koniec każdego roku podatkowego,

- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,

- a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Uwzględniając informację, że działalność gospodarcza obecnie prowadzona jest, jak wskazują podatnicy, na imię obojga małżonków - zawiązanie spółki cywilnej między małżonkami i wniesienie wkładu na pokrycie udziału w spółce cywilnej w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest równoznaczne z likwidacją działalności prowadzonej na imię obojga małżonków (likwidacji w rozumieniu § 27 ust. 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów) i tym samym rodzi obowiązek sporządzenia spisu z natury.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w razie zawiadomienia Naczelnika Urządu Skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Nie ustala się jednak dochodu na dzień likwidacji zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.

Nie rodzi również skutków podatkowych w myśl art. 24 ust. 3 pkt. 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie przez osoby fizyczne do spółki cywilnej składników majątku objętych remanentem związanych z prowadzoną uprzednio działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Zawiązanie spółki cywilnej spowoduje obowiązek rejestracji nowego podmiotu powstającego w sferze prawa podatkowego, któremu zostanie nadany nowy numer NIP, a w związku z tym spółka będzie obowiązana do zaprowadzenia odrębnej podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej dla potrzeb rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja dotycząca przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc wiążącą w przypadku zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj