Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD 415/5/05
z 13 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415/5/05
Data
2005.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
grupa inwalidzka
leki
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Podatniczka jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Czy podatniczka ma prawo odliczyć wydatki poniesione na zakup leku, jeżeli nie jest w posiadaniu dokumentów stwierdzajacych ich poniesienie ?


Odpowiadając na zapytanie z dnia 13 grudnia 2004 r. uzupełnione w dniu 29 grudnia 2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych informuje:

Jak wynika z w/w pisma leczenie Pani schorzenia wymaga przyjmowania leku o nazwie Hyalagan. Lek ten produkowany jest we Włoszech. Pani koleżanka podczas pobytu we Włoszech zakupiła ten lek, ale nie przekazała żadnego dokumentu dotyczącego wysokości poniesionego wydatku.

Jest Pani osobą zaliczoną do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Końskich z dnia 02.07.2002 r. nr sprawy ZO 8211/1544/02.

Z przedłożonego zaświadczenia lekarskiego z dnia 6 grudnia 2004 r. wynika, iż w związku z chorobą wymaga Pani podania leku Hyalgan w zastrzykach (amp.) do stawów kolanowych. Do pisma załączyła Pani również potwierdzenie orientacyjnej ceny detalicznej 1 ampułko-strzykawki leku Hyalgan.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Na podstawie przepisów zawartych w art. 26 ust. 7a pkt 12 za wydatki takie uważa się wydatki poniesione na leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Wysokość tych wydatków, zgodnie z art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (...).

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 12 jest posiadanie przez osobę której dotyczy wydatek, zgodnie z art. 26 ust. 7d pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.

Wyżej wymienione wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 03.07.2003 r. (S.A./Sz. 2438/01, niepublikowany) stwierdził, że warunek dopuszczający odliczenie wydatków rehabilitacyjnych na leki stanowi posiadanie dowodu ich poniesienia, a także posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o zakwalifikowaniu jej przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, jakie wynikają z odrębnych przepisów, względnie posiadanie przez te osoby decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową albo orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów i to tylko wówczas, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).
Jak z powyższego wynika roli dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatku nie może spełniać oświadczenie mgr farm. o wysokości ceny detalicznej leku.

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte w piśmie z dnia 29.12.2004 r. jest nieprawidłowe, a posiadane przez Panią dokumenty nie uprawniają do dokonania odliczenia od dochodu z tytułu wydatków rehabilitacyjnych na leki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj