Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP-443/58/03
z 31 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/58/03
Data
2003.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przekazanie na potrzeby osobiste podatnika komputera i samochodu ciężarowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 15 września 2003 r. (wpływ 19.09.2003 r.) dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania komputera i samochodu ciężarowego na potrzeby osobiste - uprzejmie informuje:

W świetle stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, przekazał Pan na cele osobiste „całkowicie zamortyzowany” zestaw komputerowy, który figurował w ewidencji środków trwałych prowadzonego przez Pana przedsiębiorstwa,i przy zakupie którego dokonano obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Czynność przekazania udokumentował Pan fakturą wewnętrzną, a wynikający z niej podatek należny - ustalony od wartości rynkowej obowiązującej w dniu przekazania zestawu - odprowadził Pan do budżetu.
W podobny sposób zamierza Pan postąpić przekazując na potrzeby osobiste samochód ciężarowy.

Przyjęty przez Pana w opisanym przypadku sposób postępowania znajduje potwierdzenie w przepisach prawa podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług m.in. na potrzeby osobiste podatnika. Podstawę opodatkowania ww. czynności, w myśl art. 15 ust. 3, stanowi wartość towarów (usług) obliczona wg cen sprzedaży stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy wg przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia przekazania, zmniejszona o kwotę podatku należnego. Obowiązek podatkowy z tytułu wykonania ww. czynności powstaje natomiast z chwilą przekazania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 2 - 10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a - 6, a dokumentem potwierdzającym czynność przekazania jest faktura wewnętrzna, o jakiej mowa w art. 32 ust. 4 ustawy o VAT.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie w każdym przypadku przekazania towarów na potrzeby osobiste podatnika wystąpi obowiązek odprowadzenia podatku należnego. Decydujące znaczenie będzie miało stwierdzenie, czy z tytułu nabycia danego towaru dokonano pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Wedle bowiem zapisu art. 7 ust. 3 ustawy o VAT - zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności.

Wobec powyższego, w przypadku przekazania na potrzeby osobiste samochodu ciężarowego będzie Pan zobowiązany do:
1) opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług, jeżeli obniżył Pan podatek należny o podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowego samochodu,
2) objęcia zwolnieniem od podatku tej czynności, jeżeli zachowany został warunek określony w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT.

W każdym z opisanych przypadków, ma Pan obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i ująć ją w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj