Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-1/44/44/03/MS
z 9 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/44/44/03/MS
Data
2003.10.09



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej
rozpoczęcie działalności gospodarczej
wznowienie


Pytanie podatnika
Jakie prawa i obowiązki związane z instalacją kasy rejestrującej (m. in. obowiązek zainstalowania, odliczenie kwot wydatkowanych na jej zakup) przysługują podatnikowi, który zlikwidował działalność gospodarczą, a natępnie ponownie ją rozpoczął?


W odpowiedzi na pismo z dnia 28.08.2003 r., uzupełnione w dniu 24.09.2003 r., dotyczące udzielenia informacji w sprawie kasy rejestrującej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa informuje, co następuje:

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ponownie podejmując działalność gospodarczą musi zakupić kasę fiskalną i czy przysługuje mu odliczenie z tytułu zakupu kasy fiskalnej. Podatnik uprzednio prowadził działalność gospodarczą, tj. sklep z obuwiem oraz kawiarnię (VAT-R od01.09.1999 r.). Posiadał zainstalowane 2 kasy fiskalne. We wrześniu 2000r Podatnik dokonał likwidacji działalności gospodarczej oraz zwrócił przysługującą mu kwotę odliczenia z tytułu zakupionych kas fiskalnych. Obecnie w sierpniu 2003 r. Podatnik otwierając nowy sklep z obuwiem, dokonał rejestracji działalności oraz złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.Podatnik przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie określił, iż jako osoba rozpoczynająca działalność dopiero po osiągnięciu obrotu 20.000 zł ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej.

W świetle przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), osoba fizyczna, która prowadziła działalność, zaprzestała jej wykonywania, a następnie wznawia działalność gospodarczą, nie może być traktowana jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby fizyczne, mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej. Podatnicy są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności, określonej w art. 2, złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne - w myśl przepisu art. 9 ust. 1 ww. ustawy. W przypadku ponownej rejestracji działalności gospodarczej osoba fizyczna nie występuje o nadanie odrębnego numeru identyfikacyjnego dla potrzeb prowadzonej działalności ponieważ, gdy zaprzestaje wykonywania działalności gospodarczej nie zostaje unieważniony jej numer identyfikacyjny. Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.), zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Reasumując, w sytuacji faktycznej opisanej w złożonym zapytaniu, tj. gdy prowadziła Pani już wcześniej jednoosobowo działalność gospodarczą i ponownie podejmuje Pani działalność w tej formie jako osoba fizyczna, nie jest Pani traktowana przez przepisy podatkowe jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą, lecz jako osoba która wznowiła działalność.

W Pani przypadku nie będzie miał zastosowania przepis § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) - zgodnie z którym, zwalnia się z ewidencjonowania do dnia przekroczenia w roku 2003 lub 2004 kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł z działalności określonej w art. 29 ust. 1 ustawy, podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy - bowiem nie jest Pani podatnikiem, o którym mowa ww. przepisie, tj. podatnikiem rozpoczynającym w danym roku podatkowym wykonywanie czynności opodatkowanych.

Zwolnienia podmiotowe, które zostały uregulowane w § 3 i § 4 tegoż rozporządzenia, zwalniające na czas określony grupy podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych, mają zastosowanie do podatników nie objętych wcześniej obowiązkiem ewidencjonowania.

W przedstawionej sytuacji, skoro była Pani wcześniej obowiązana do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej (od 01.06.1999 r.), winna Pani przy jej pomocy ewidencjonować obrót od pierwszej dokonanej sprzedaży po wznowieniu działalności w miesiącu sierpniu 2003 r. Będąc podatnikiem kontynuującym ewidencję obrotu, nie będzie Pani również mogła skorzystać z ulgi na zakup kasy rejestrującej, bowiem zwrot ulgi dotyczy wyłącznie podmiotów rozpoczynających ewidencjonowanie obrotu i przysługuje na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, zgodnie z art. 29 ust. 2b ww. ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj