Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
US.PP-1/443/1/122/120 661/86/2003
z 3 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-1/443/1/122/120 661/86/2003
Data
2003.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
garaż
lokal mieszkalny
umowa kupna-sprzedaży
wpłata
zaliczka


Pytanie podatnika
Na poczet których składników umowy kupna-sprzedaży (spłata wartości lokalu, spłata miejsca postojowego, spłata wartości części ułamkowej nieruchomości) winny być zaliczane, w pierwszej kolejności, wpłacane zaliczki?


Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 31.03.2003 r. (wpływ do tut. Urzędu 14.04.2003 r., uzupełnione w dniu 07.05.2003 r.) uprzejmie informuje.

O tym, czy i w jakim zakresie przysługuje stronom danego stosunku prawnego kompetencja do określonego kształtowania treści tego stosunku, decyduje zawsze zakres swobody kontraktowej przyznanej im w tej mierze przez ustawodawcę. W myśl art. 353 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. A zatem, jeżeli umowa zawiera wszelkie niezbędne elementy wymagane przez ustawę, w pozostałym zakresie strony mogą zawrzeć w niej dowolne postanowienia, nie sprzeciwiające się naturze danej umowy i zasadom współżycia społecznego.

Przepisy prawa podatkowego - w tym przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), normują całkowicie odrębną dziedzinę prawa. Dotyczą bowiem stosunków pomiędzy obywatelem a związkiem publicznoprawnym (państwem), nie obejmują natomiast swoim zakresem stosunków zobowiązaniowych (umownych), nawiązywanych pomiędzy równorzędnymi stronami.

Przepisy powołanej powyżej ustawy podatkowej, jak również rozporządzenia wykonawczego do ustawy (z dnia 22 marca 2002 r., Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), nie regulują w szczególności sposobu zaliczania wpłacanych zaliczek na poczet poszczególnych składników transakcji. Sposób i kolejność zaliczania wpłacanych kwot zależy bowiem od uzgodnień dokonanych przez Strony. Skoro więc w umowie kupna - sprzedaży zawarliście Państwo postanowienie, iż kwoty wpłacanych zaliczek będą w pierwszej kolejności zaliczane na poczet spłaty wartości lokalu mieszkalnego, opodatkowanego na podstawie art. 18 ust. 2 stawką 7%, następnie na poczet spłaty miejsca postojowego (garażu), opodatkowanego wg stawki 22%, a po spłacie ww. składników dopiero na poczet spłaty wartości części ułamkowej nieruchomości w postaci gruntu (sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu), nie ma formalnych przeszkód dla takiego zaliczania poszczególnych wpłacanych przez nabywców kwot.

Tut. Urząd pragnie jedynie podkreślić, iż zgodnie z art. 6 ust. 7b ww. ustawy, w przypadku sprzedaży lokali i budynków obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania. Jednocześnie na mocy ust. 8d otrzymanie (w przedmiotowym przypadku) części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W oparciu o przepis § 40 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktura taka powinna zawierać wszelkie niezbędne elementy przewidziane przepisami prawa. W szczególności powinna zawierać określenie przedmiotu sprzedaży. A zatem niezbędne w takiej fakturze jest wskazanie na poczet czego (i ewentualnie w jakim stosunku) jest zarachowana przyjęta wpłata.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj