Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/2/443/5/03/NJ
z 16 maja 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/2/443/5/03/NJ
Data
2003.05.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Uiszczanie podatku od towarów importowanych


Słowa kluczowe
import towarów
reklamacje
zniszczenie towarów
zwrot podatku akcyzowego
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do zwrotu podatku od towarów i usług oraz zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego przy imporcie towarów, w przypadku gdy została uznana reklamacja przez kontrahenta zagranicznego, jednakże towar zamiast wywozu został za zgodą urzędu celnego zniszczony pod kontrolą odpowiednich służb?


W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 15.04.2003 r. Urząd Skarbowy Kraków Nowa Huta, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), podatnikowi przysługuje zwrot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego zapłaconego przy imporcie towarów, które zamiast wywozu zostały za zgodą urzędu celnego zniszczone pod kontrolą odpowiednich służb.

Przypadki i zasady zwrotu podatku naliczonego podatnikom dokonującym importu towarów reguluje § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.). W punkcie 2 wymienionego paragrafu określono warunki, których spełnienie umożliwia złożenie przez podatnika wniosku o zwrot podatku. Jednym z wymienionych niezbędnych warunków jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów za granicę.

Zgodnie z § 2 pkt 2 ww. rozporządzenia "ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podatku - rozumie się przez to podatek od towarów i usług".

W związku z powyższym, w tym przypadku:
1) uzyskanie zgody urzędu celnego na zniszczenie towaru, zamiast jego wywozu za granicę, nie jest równoznaczne z posiadaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza granicę i nie jest jednym z warunków umożliwiających wystąpienie o zwrot podatku,
2) brak jest podstaw prawnych do uzyskania zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego przy imporcie towarów w przypadku reklamacji i zwrotu towaru.

Ustawy Kodeks celny oraz Kodeks cywilny nie stanowią podstawy do wydawania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Uwzględniając powyższe, tut. Urząd nie podziela poglądów Spółki na stosowanie przepisów podatkowych wyrażonych w piśmie z dnia 15.04.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj